Höşmerim Tatlısı Tarifi Yapımı

Reklamlar

Höşmerim Tatlısı Höşmerim Tarifi Höşmerim Yapımı – Höşmerim tatlısı nasıl yapılır ve Höşmerim tatlısı yapılışı resimli olarak sitemizde sizlere sunulmuştur buyurun.

Höşmerim Nasıl Yapılır

Malzemeler
1 kg. süt (kaynamamış)
1 çay kaşığı peynir mayası
3 çay bardağı irmik
1 çay bardağı sıvı yağ
1 yumurta
½ vanilya

Hazırlanışı

1 kg. süt kaynamadan ılıt. İçine 1 çay kaşığı peynir mayası koy. Yoğurt yapar gibi mayalanmaya bırak (2 saat). İçine 3 çay bardağı irmik, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 yumurta, vanilyayı koy. Tahta kaşıkla karıştırarak kaynat peynirler parça parça belli olsun iyice kaynattıktan sonra 3 su bardağı şeker koy. Biraz daha kaynat kapağını kapatarak 5 dk. dinlendir daha sonra kaselere dökerek servis yapınız. Yazın dondurma ile birlikte servis yapabilirsiniz.

Balıkesir Höşmerim Tarifi Balıkesir Höşmerim Tatlısı Tarifi :

Gerekli Malzemeler
2 Kg Pişmemiş süt
2 Adet yumurta sarısı
3 Su bardağı şeker
1 Tatlı kaşığı peynir mayası
Yarım su bardağı orta boy irmik

Yapılışı
İlk önce tenceremizin içine sütümüzü koyuyoruz. Peynir mayasını küçük bir kasede az suyla iyice karıştıralım ve sütün içine dökelim. İyice karıştırıp tencerenin kapağını kapatarak sıcak bir yere koyup saralım 1 saat mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan peynirimizin suyunu bayağı tülbentten süzelim biraz sulu kalsın. Süzdükten sonra tencereyi ateşe koyuyoruz. İçine yumurta sarılarını ekleyelim ve tahta kaşıkla peynirleri eze eze karıştıralım. İrmiği de ekleyip sürekli karıştıralım. 5-10 dakika kadar pişirdikten sonra içine şekeri ekleyelim. Bu sırada biraz sulanması normal. Sürekli karıştıralım 5 dakika civarı daha kaynatıp ocaktan indirelim.

AFIYET OLSUN.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.