Arnavut Ciğeri Tarifi

Kolay Arnavut Ciğeri Tarifi Resimli

Sevmeyenler bile mutlaka bir kerede olsa deneme yoluna gitmişler ve bazıları sevmiş bazıları ise pek sevmemişlerdir. Burada sizlere değişik değişik arnavut ciğeri yemekleri tarifleri vereceğiz ve sizler size hangisi kolay pratik geliyorsa onu deneyebilirsiniz arkadaşlar.

Bu sayfamızda arnavut ciğeri nasıl yapılır ve arnavut ciğeri yapılışı yapımı hakkında çeşitli tarifler bulabilirsiniz.

Kolay Arnavut Ciğeri Tarifi

MALZEMELER

1/2 demet maydanoz
1.5 çorba kaşığı kırmızı biber
1 bardak zeytinyağ
tuz
2 baş soğan
1 koyun karaciğeri
1/2 su baradağı un

HAZIRLANIŞI

Karaciğerin ince zarını soyun, sinirli kısımlarını çıkarın. Daha sonra karaciğeri bir tahta üzerine koyup, fındık iriliğinde parçalar doğrayın. Bu parçaları büyük bir kabın içine koyun ve üzerine bir kaşık kırmızı biber serpip iyice karıştırın. 30 dakika kadar dinlendirip, ciğer parçalarını önce bol una bulayın ardından üzerindeki fazla unun dökülmesi için silkeleyin ve içinde bir bardak zeytinyağı kızdırdığınız tavanın içine birer avuç birer avuç atın. Karıştırarak yaklaşık bir dakika pişirdikten sonra delikli kepçe yardımıyla yağını süzüp, servis tabağına alın. Ciğerin pişirildikten sonra üzerine biraz tuz serpin. Tavadaki yağın dörtte birini alın, üzerine yarım çorba kaşığı kırmızıbiber koyun. Ateşte iyice karıştırdıktan sonra, biberli yağı ciğerin üzerine gezdirip, dökün. Bu arada, ince ince doğrayıp, tuzla dövdüğünüz soğanın suyunu süzün. Sonra, temizleyip ince kıydığınız maydanoz ve soğanı karıştırarak piyaz yapın ve bu piyazı servis tabağının kenarına koyup, ciğerle birlikte servis yapın.

İlgili Makaleler

Afiyet Olsun.


Arnavut Ciğerinin Başka Bir Tarifini Sizlerle Paylaşalım:

Malzemeler:
2 kaşık un
1 adet soğan
Maydanoz
Tuz ve karabiber
1 kuzu ciğeri
3 kaşık tereyağı

Hazırlanışı:
Ciğeri kuşbaşı doğrayarak yıkamadan süzgeçte bekletin, kanı aksın. İyice süzülünce un serpin elinizle ezmeden karıştırın. Bir tavada yağı kızdırın, ciğeri atıp kapağını kapatın. Kapağını açmadan tavayı silkeleyerek pişirin. Ocaktan indirince tuzunu biberini serpin yanında kıyılmış soğan ve maydanoz ile servise sunun.

Afiyet Olsun.

Peki bunu da sevmeyenler için başka bir anlatımla başka bir tarif verelim:

Malzemeler:
1 adet kuzu ciğeri
yarım su bardağı un
1,5 çorba kaşığı kırmızı biber
1 su bardağı zeytinyağı

Hazırlanışı:
Ciğerlerin zarını soyup, damarlı yerlerini çıkartın. Suyunun iyice çıkması için delikli süzgece çıkartın. Daha sonra 1 çorba kaşığı kırmızı biberi ilave edip iyice karıştırın. Ciğeri una bulayın, fazla unlarını silkeleyin, kızdırılmış zeytinyağına katın. Kavrulan ciğerleri bir tabağa çıkarın. Tavada artan yağda yarım çorba kaşığı kırmızı biberi hafifçe yakın. Tabaktaki ciğerlerin üzerine gezdirip, dilerseniz piyazlık kesilmiş soğan ve maydanoz karışımı ile servis yapın.

Afiyet Olsun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir