Bing Arama Motorunun Değişik Özellikleri

Bing.com ile Google.com arasındaki rekabet sürüp giderken ve Bing mi Google mi daha iyi diye tartışmalar sürerken Bing arama motorunun sizlere diğer arama motorlarından değişik özelliklerini anlatacağım.

Bing Arama Motoru Özellikleri

Bing Arama Motoru Özellikleri

Bing arama motoru 2009 yılında çok yüksek bir reklam ve yeni heyecanlarla dünyadaki arama motorları arasındaki rekabeti arttırmak amacıyla kuruldu.

Bing özellikleri ile henüz google kadar etkili olmasa da hem Türkiyede hemde dünyada oldukça fazla kullanılmakta. Peki onu önemli kılan özellikleri neler öğrenelim.

1. ABD versiyonundan faydalanın

Bing’in bahsettiğimiz faydalı özellikleri özellikle ABD versiyonuna gömülü durumda. Bu yüzden siteye girdiğinizde sağ üstteki ülke linklerinden United States’e tıklarsanız siteyi daha kullanışlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

2. Monitörünüze uygun duvar kağıdı arama

Bing’in görsel arama kısmında duvar kağıdı ararken önce anahtar kelimenizi aratın, sonra da sağdaki bölümden Size > Wallpaper kısmına tıklayarak sadece size uygun büyüklükteki görsellerin gösterilmesini sağlayın.

3. Arkaplanı kaldırın

Bing’in anasayfasında önceden yerleştirilmiş bir arka plan görseli durmaktadır. Daha temiz ve sade bir sayfa mı istiyorsunuz? Birinci adım; www.bing.com/?rb=0 adresine gidin. Böylece arka plansız bir anasayfanız olacak. İkinci adım: bu adresi bookmark’larınıza ekleyin ve siteye buradan girin.

4. Gelişmiş aramalar

Bing’in temelindeki kavram “sadelik” olduğu halde detay konusunda da bizi yarı yolda bırakmıyor. Örneğin birden çok kelime aramak için araya “AND” koyabileceğiniz gibi “NOT” kullanarak da istemediğiniz sonuçları ortadan kaldırabilirsiniz. Örneğin, “auction sites NOT ebay” diye arattığınızda size eBay dışındaki tüm açık arttırma sitelerini sunacaktır. Ayrıca araya “OR” ekleyerek alternatifli aramalar da yapabilirsiniz. Örneğin, “HD DVD OR Blu-Ray” gibi.

5. Hızlı cevaplar alın

Google gibi Bing de lokasyon, kelime anlamları, ağırlık ve para birimi çevrimleri gibi algoritma temelli soruları, hatta kompleks aritmetik hesaplamaları yapabilecek düzeyde bir algoritma sistemine sahip. Örneğin, “define computer” diye aratarak bilgisayar kelimesinin sözlükteki karşılığını, “$20 into pounds” şeklinde bir arama yaparak para birimi çevrimi, hatta “weather istanbul” diye aratıp en güncel hava raporuna dahi bu sayede ulaşabilirsiniz.

6. Kendi websitenizi bulun

Websiteniz Bing’de listeleniyor mu? url:adresiniz.com yazarak aratın. Eğer siteniz Bing arşivinde yoksa http://www.bing.com/docs/submit.aspx adresinden sitenizi Bing’e kaydedebilirsiniz.

7. Sonuçları saklayın

Silverlight tarafından sağlanan “Save and Share” özelliği sayesinde geçmişte yaptığınız aramaları görebilir, bunlar içinden istediklerinizi kaydedebilir, daha sonra bu aramaları e-posta adresinize gönderebilir ya da Facebook duvarınızda paylaşabilirsiniz. Bu servisi iptal etmek için de “return to your history” bağlantısını kullanabilirsiniz.

8. Aramalarınızı RSS’e dönüştürün:

Bing’in bir başka yararlı özelliği de yaptığınız aramaların sonuçlarını RSS olarak kaydedebilmeniz. Bu sayede hem bu feed’leri paylaşabilir, hem de kendi sitenizin ziyaret performansını takip edebilirsiniz.

Bunun için arama sonuçları sayfanızda Internet Explorer’daki RSS sembolüne tıklayıp “Subscribe to this feed � Bu feed’e üye ol” komutu verebilirsiniz. Firefox’da ise feed’i Google Reader’a ekleyin ve işlem tamam.

9. Bing’i tarayıcınıza ekleyin

Chrome kullanıyor ve Bing aramalarınızı adres çubuğundan mı yapmak istiyorsunuz? Çok kolay. Adres çubuğuna sağ tıklayıp “arama motorlarını düzenle” bölümüne girin. Burada “ekle” kısmından isim: Bing adres: www.bing.com/search?q=%s olarak kaydedin. Firefox içinse ufak bir eklenti yüklemeniz gerekiyor. İndirmek için https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/10434 adresini ziyaret edebilirsiniz.

10. Hotmail’e hızlıca içerik ekleyin

Hotmail geçtiğimiz günlerde Bing desteği sunmaya başladı. Hotmail’e giriş yaptıktan sonra yeni e-posta yazma ekranında “hızlı ekle” çubuğundan hızlıca fotoğraf ve video eklenebiliyor. Uygun içeriği arayın ve insert komutuyla e-postanıza dahil edin. Bu kadar basit.

Arama ve içerik sektörüne bu kadar hızlı ve güçlü bir giriş yapan Bing’den daha yeni ve yaratıcı özelliklerin de ekleneceğine kesin gözüyle bakılıyor. Belki de her şey gibi Google da tarihteki yerini alıp tahtını kısa bir süre sonra Bing’e bırakacak. Bekleyip göreceğiz.

Bing henüz Google kadar ilerlemese de yeni şeyler yapmaya devam ediyor ve hızlıca ilerliyor. Bakalım Google buna karşı ne gibi önlemler alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir