Karınca yumurtası yağı nedir ne işe yarar

Karınca yumurtası yağı nedir Karınca yumurtası yağı ne işe yarar

Karınca yumurtası yağını duymaya başladım son günlerde ve bir bebeklerle ilgili yönü var birde istenmeyen tüyler ile ilgili yönü var. İstenmeyen tüyler sorununa çözüm sunduğu söylenen bir yağ imiş bu karınca yumurtası yağı.

Önce bakalım karınca yumurtası yağı nedir

Karınca yumurtası yağının kullanımının Osmanlı’ya kadar uzandığı söylenmektedir ama kesin bir bilgide bulunmamaktadır. Osmanlı’da cariyelerin istenmeyen tüylerden kurtulmak için, karınca yumurtası yağı kullandıkları, yeni doğan kız bebeklere ilerde tüy çıkmasın diye bu yağın sürüldüğü bilinir.

İçerisinde bol miktarda formik asit olduğu öne sürülen karınca yumurtası yağı, istenmeyen tüylerin azalması veya yok edilmesi konusunda etkili olduğu söylenen bir madde.

Mineral, yağ, karbonhidratlar ve vitaminlerle beslenen tüy folikülleri, tüylerin uzamasını sağlarmış. Karınca yumurtası yağı, tüy kökü aktivasyonunu azaltıyormuş, tüy kökündeki hücreler tarafından emilip tüy kökünü tahrip ediyormuş. Hamileler dışında herkes bu doğal yağı çekinmeden kullanabilirmiş.

Genellikle İran’dan gelen karınca yumurtası yağı, herhangi bir metodla tüyler alındıktan sonraki ilk 3-4 gün, vücuda masaj yapılarak sürülürse, ve bu birkaç ay tekrar edilirse fayda sağlanabiliyormuş.

Karınca yumurtası yağı kullanımı:
Tüylü olan bölge klasik (ağda, cımbız, epilasyon vb. gibi) yöntemlerle tüylerden kökünden arındırıldıktan sonra karınca yumurtası yağını tüylerden temizlenen bölgeye; deriye iyice yedirecek şekilde 5-10 dk masaj yaparak sürülür. Her seanstan sonra bu işlem 4-5 kez, geceleri yatmadan önce yapılır. Tüyler alındıkdan sonra cildiniz tahriş olduysa duş alarak veya tahriş olan bölgeyi soğuk suyla yıkayarak bir süre cildin dinlenmesini bekleyip daha sonra yağı uygulayın. Unutmayın yağ tüyler kökünden alındıktan sonra masaj yaparak sürülür ve bu işlemi etkili olması için tüyler yeniden çıkana kadar bekleyip işlemi yeniden tekrarlanır. Tüylerde ilk ayda belirgin bir azalma görülür. Daha sonraki aylarda tüyler tamamen yok olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir