Saçların Ağarmaması İçin Neler Yapılmalıdır

Saçların Ağarmaması İçin Neler Yapılmalıdır

Saçlar belli bir yaştan sonra bazılarında ise çok erken yaşlarda ağarmaya başlar ve çoğu kişide saçlarının ağarmasını istemez. Bazende saçlarımız genetik yapıdan dolayı beyazlar ve önlemekte oldukça zordur.

saclarin-agarmamasi-icinŞimdi bu konumuzda saçların ağarmasını önlemek için neler yapılmalıdır uzmanlar hangi tavsiyelerde bulunmuşlar onlara değinelim arkadaşlar.

İbrahim Saraçoğlu, erkenden beyazlayan saçlar için, günde bir tabak sarımsaklı yoğurt ve bir tatlı kaşığı çörek otu yenilmesini tavsiye etmektedir.

Ayrıca, Bektaşi üzümünü, (Amla olarak da bilinir) Hindistan cevizi yağıyla karıştırarak saçlı deriye düzenli olarak sürün. Birkaç kurutulmuş Amla’yı Hindistan cevizi yağıyla siyaha dönene kadar kavurun. Elde edilen yağı saçlı deriye sürün. Bu karışım gri saçları siyaha döndürecektir.

Başka tavsiyelerde var arkadaşlar:
Taze cevizin dış kabuklarını az suyla haşlayın, içine ısıtılmış yarım kahve fincanı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı kuru maya katın 2 saat saçınızda bekletin. Faydalı olur.

Ceviz kabuklarını iyice dövüp püre haline getirin. Diğer taraftan bir tutam ceviz yaprağını yarım litre suda kaynatın, 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Sonra süzüp içine ezdiğiniz ceviz kabuklarından bir çorba kaşığı katın. Karışımı şaçlarınıza sürüp bir saat bekletin. Bunu haftada bir gün uygularsanız saç renginiz değişir, koyulaşır.

1 adet soğan ve 5 diş sarımsağı blendarda ezin. 1 yumurta sarısı ve 1 çorba kaşığı zeytinyağını ekleyerek krem kıvamına getirin, saçınıza sürün. 1 saat bekletin. Haftada 1 gün uygulayın.

Gül yaprakları yıkandıktan sonra güneş altında temiz bir zemine serilerek kurutulur. Kurutulan yaprakların yakılmasından elde edilen küller, lapa kıvamına gelinceye kadar badem yağı ilave edilerek yoğrulur. Saçlar hazırlanan gül lapası ile haftada bir ovularak yıkanır. Yeşil ceviz kabuklan, çaylı suda yarım saat süreyle kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvıya, badem yağı ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışımla saçlar günaşırı yıkanır. Kına yaprakları kurutulduktan sonra un haline getirilir. Hazırlanan kına unu, on beş dakika süreyle suda kaynatılır ve ince bir tülbentte süzülür. Elde edilen posadan yatmadan önce saçlara sürülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir