Zileli Ceyhuni Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Zileli Aşık Ceyhuni, takvimler 1847 yılını gösterdiğinde Tokat’ın Zile ilçesinde doğdu. Gerçek adı Ömer olup, o devrin en önemli şair ve ozanlarından biridir.

Zileli Ceyhuni Kimdir?

Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bir çok isimle anılan Zileli Ceyhun, Aşık Ceyhuni, Ceyhuni Baba ve Ceyhuni gibi lakaplarla tanınır. 1847 yılında Tokat, Zile, Çıkrıkçı Mahallesinde doğmuştur. Gerçek adı yani annesi ve babasının koyduğu isim Ömer’dir.

Kendisine Ceyhuni ismini Aşık Tokatlı Nuri diye bilinen halk ozanı takmıştır. Boyunun uzun, sesinin güzel olmasının yanında yakışıklı da olması herkesin dikkatini çekmesini sağlamıştır. Zileli Ceyhuni, sadece Tokat ve çevresinde değil, İstanbul, Ankara, Çorum ve Sivas gibi yerlerde saz çalma becerisini sergilemiştir.

Çorumlu Kahyaoğulları’ndan Meryem ile evlenmiştir. Çoğu kişi onu Çorumlu olarak bilse de aslen Tokatlıdır. 1847 yılında doğan Zileli Ceyhuni, 1912 yılında Çorumun Alaca ilçesine bağlı İsa Hacılı köyünde ölmüştür. Aşık Ceyhuni, şiirlerinde Bektaşiliği ön plana çıkarsa da aşk, ayrılık ve doğa gibi konuları ele almıştır. Dilinde Osmanlıca sözcüklere de yer vermiştir. Gazeller ve şarkılar da yazmıştır.

Aşık Ceyhuni Hayatı ve Biyografisi

  • Aşık Ceyhuni doğum tarihi: 1847 Tokat Zile doğumludur.
  • Aşık Ceyhuni eşi kim?: Meryem
  • Aşık Ceyhuni nereli?: Tokat
  • Aşık Ceyhuni alevi mi?: Evet kendisi alevidir.
  • Aşık Ceyhuni ne zaman kaç yılında öldü?: Çorum’un Alaca ilçesine bağlı İsa Hacılı köyünde 1912 yılında öldü.
  • Aşık Ceyhuni’nin babası kimdir?: Ahmet

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir