Zeki Sezer kimdir? Biyografisi ve hayatı

Zeki Sezer, 12 Nisan 1957 Eskişehir doğumlu kimya mühendisi, siyasetçi, 21. Dönem Ankara milletvekili ve Demokratik Sol Parti eski genel başkanıdır. Şu anda 66 yaşında olan siyasetçi, evli ve iki çocuk babasıdır.

Zeki Sezer kimdir?

Zeki Sezer kimdir?
Doğum tarihi12 Nisan 1957
Doğum yeriEskişehir
Yaş66 yaşında
EğitimGazi Üniversitesi
MesleğiSiyasetçi, milletvekili, kimya mühendisi
PartisiDemokratik Sol Parti
EşiÜlkenur Sezer (e. ?–2014)
ÇocuklarıSerkan Sezer, Selcan Sezer

Zeki Sezer biyografisi ve hayatı

  • Zeki Sezer, 12 Nisan 1957’de Eskişehir’de doğdu.
  • Eğitim hayatını, eski adıyla Mehmet Rüştü Uzel Kimya Teknik Lisesi yeni adıyla ise Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini bitirdikten sonra, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun olarak bitirdi.
  • Lise ve üniversite yıllarında çeşitli kulüplerde voleybol oynadı. Başta resim olmak üzere güzel sanatlara da özel ilgisi vardır.
  • Zeki Sezer, iş yaşamına 1975’te kimya teknisyeni olarak başladı ve kimya mühendisi olarak sürdürdü. Daha sonra özel sektörde çeşitli görevlerde bulundu.
  • Zeki Sezer, 1988’den itibaren DSP’de görev aldı. Çankaya ilçe yöneticisi, Ankara İl Başkan Vekilliği ve 1991’de Parti Meclisi üyesi oldu. Parti Meclisi üyeliğini aralıksız sürdüren Sezer, iki dönem Genel Sekreterlik yaptı. Sezer, 2001 yılında DSP Genel Başkan Yardımcılığı’nı üstlendi.
  • 1999 genel seçimlerinde Ankara Milletvekili seçilen Sezer, 57. Hükümet’te Parlamento ile İlişkiler, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürlüğü ve ETİ Holding A.Ş Genel Müdürlüğü’nden sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu.
  • DSP’nin 2004 yılında gerçekleşen genel kurulunda Bülent Ecevit’in de desteklediği Sezer, 576 oy alarak Genel Başkanlığına seçildi.
  • 22 Temmuz 2007 seçimlerinde CHP ile seçime ortak katılan DSP’nin genel başkanı Zeki Sezer, kendisi milletvekili adayı olmadı, 13 arkadaşının milletvekili seçilmesini sağladı. 11 Nisan 2009 tarihinde DSP Genel Başkanlığı’ndan istifa etti.
  • Zeki Sezer, eşi Ülkenur Sezer (ö. 2014) ile evliydi ve bu evlilikten olma 1980 doğumlu Serkan Sezer ve 1987 doğumlu Selcan Sezer adında iki çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir