Zafer Çağlayan Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 17.09.2020 02:18

Bu yazımızın içeriğinde Zafer Çağlayan hayatı, Zafer Çağlayan biyografisi, Zafer Çağlayan kimdir ve kendisi ile ilgili başka bilgiler bulunmaktadır.

Bir dönemin en fazla tartışılan isimlerinden birisi olan ve hala zaman zaman tartışmalarda ismi geçen eski Bakan hakkında bilgileri bu yazımızda okuyacaksınız. 17-25 Aralık sürecinden sonra Sanayi ve Ticaret bakanlığı görevini bırakmıştır.

Şimdilerde pek ismini duymadığımız Zafer Çağlayan nereli, kaç yaşında gibi bilgileri bu yazımızda yine öğrenmiş olacak kendisini tanıyacaksınız.

Zafer Çağlayan

Zafer Çağlayan

Ankara Milletvekili, Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı

Zafer Çağlayan 1957 yılında Muş’ta doğdu.

Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünden 1979 yılında mezun oldu. İş hayatına 1980 yılında başlayan Çağlayan, Akel Alüminyum A.Ş ve Çağlayanlar Alüminyum Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Çağlayan, 1987 yılında Ankara Sanayi Odası seçimlerinde Oda Meclisi Üyeliği’ne seçildi. 1989 yılında Yönetim Kurulu Üyesi olan Çağlayan 1991’den itibaren de iki dönem, 4 yıl süreyle ASO Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptı.

Çağlayan, Kasım 1995 tarihinde yapılan seçimlerde Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi ve 10 yıldır bu görevi sürdürüyor. Çağlayan, 2005 yılının mart ayında yapılan ve tek aday olarak katıldığı seçimlerle 4 yıllığına ASO Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden seçildi.

Çağlayan’ın Başkanlığını yaptığı Ankara Sanayi Odası 1997 yılında KOBİ’lerle ilgili çalışma ve önerilerinden dolayı en başarılı kuruluş seçildi. Çağlayan, 1999 yılında yaşanan Ağustos depremi sonrası gündeme getirdiği Bedelli Askerlik, Deprem Tahvili, Kamu Arazilerinin ve Milletvekili Lojmanlarının Satışı, Türk iş adamlarına Vize kolaylığı getirilmesi ve yatırımcının önündeki engellerle ilgili Mayın Tarlası projeleriyle tanınıyor.

Türk ekonomisinin lokomotifi konumundaki KOBİ’ler konusunda duyarlı açıklamalarıyla dikkati çeken Çağlayan, Cumhuriyetin yüzüncü yılının kutlanacağı 2023 yılı ile ilgili önerileri ile de Türkiye’nin geleceğine ışık tutan açıklamalar yapmıştı.

1996-1998 ve 2002-2005 yılları arasında TOBB Başkan Vekili olarak da görev yaptı. Çağlayan, evli ve iki çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir