Mesude Çağlayan Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 17.09.2020 08:09

Mesude Çağlayan Hayatı Mesude Çağlayan Kimdir Biyografisi

Mesude Çağlayan (1918 – 2011)

Türkiye’nin ilk opera sanatçılarından Mesude Çağlayan 1918’de doğdu. Çağlayan, 21 Haziran 1940 yılında, Ankara Halkevi sahnesinde konservatuvar öğrencilerince gerçekleştirilen ilk opera temsilinde, Puccini’nin ”Madama Butterfly” operasının ikinci perdesinde “Cio Cio San” rolünü üstlendi.

1 Temmuz 1949 yılında Devlet Tiyatrosu Opera Bölümü’ne giren Mesude Çağlayan, uzun yıllar pek çok eserde başrol üstlenmiştir. Türk operasının ilk sopranolarından olan sanatçı, 1941’de Ankara Halkevi’nde gerçekleştirilen temsilde ilk Türk “Madama Butterfly” olarak sahneye çıkmıştır. Bu rolle ses, oyun, anlayış ve hassasiyet olarak bütün opera temsillerinin en muvaffakıyetli siması olarak parlamıştır. 9 Haziran 1981’de emekliye ayrılan sanatçı, 2009 yılında Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatrolarının 60. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla uzun yıllar sanata hizmet veren sanatçılar için hazırlanan altın madalya ile onurlandırılmıştır.

Uzun yıllar sahnelerde pek çok başrol üstlenen Çağlayan’a Madam Butterfly operasındaki başarısı nedeniyle Japon hükümetince teşekkür ile “Butterfly Bebeği” armağan edildi. Çağlayan’ın o temsillerde giydiği kimonosu ve hediye edilen bebek, 2008’den itibaren Ankara Opera Binası’nın üst fuayesinde sergileniyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2009’da, Akyurt Yaşamevi’nde kalan Mesude Çağlayan’ı ziyaret etmiş, Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatrolarının 60. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla uzun yıllar hizmet veren sanatçılar için hazırlanan altın madalyayı vermişti.

31 Temmuz 2011 tarihinde 93 yaşında Ankara’da vefat etti. Çağlayan’ın cenazesi, 2 Ağustos 2011 Salı günü öğle namazının ardından toprağa verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir