Yahya Murat Demirel Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Yahya Murat Demirel Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Yahya Murat Demirel, Doğru Yol Partisi eski Genel Başkanı ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel‘in kardeşi Şevket Demirel’in oğludur. Ege Bank’ın eski sahibidir. Kaç yaşında olduğu ve doğum tarihi hakkında bilgi bulunmayan Yahya Murat Demirel, hala kaçak durumdadır.

Yahya Murat Demirel Kimdir?

İşadamı olarak adını duyuran Yahya Murat Demire, Ege Bank’ın eski olup Süleyman Demirel’in kardeşi Şevket Demirel’in oğludur.

Murat Demirel’in 1998’deki askerlik ertelemesi ile bedelli başvurusu iptal edildi. Bakanlık Genel Sekreteri Kurmay Albay Ahmet H. Arabacıbaşı’nın imzasını taşıyan belgeden, asker kaçağı olarak arandığı anlaşıldı. Yahya Murat sonunda Sivas 5. Piyade Er Eğitim Tugayı’nda bedelli asker oldu. 8 Ağustos 2000’de kışlada yine asker üniforması giymiş olan ancak asker olmayan bir kişi tarafından bıçaklı saldırıya uğrayarak yaralandı.

Yahya Murat Demirel, iş yaşamında kuzeni Yahya Murat Demirel ile adının karıştırılmasından hep rahatsız oldu. Yahya Murat 34 yaşında, Şevket Demirel’in oğlu. Kuzen Yahya 52 yaşında ve Hacı Ali Demirel’in oğlu… İki kuzen de 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yeğeni… Yahya Demirel adını hayali sunta ihracatıyla duyurmuştu. Yahya, cezaevinde yattı, çıktı, vuruldu. Şekerbank’tan büyük paralar çekti. Kıbrıs’ta bir banka kurdu, sonra kapatıldı.

Yahya Murat Demirel Egebank

Yahya Murat Demirel, 1990’ların başında Demyön şirketler grubunu kurdu, kerestecilik işine ağırlık verdi. O da kuzen Yahya gibi finans işine merak sardı. Demyön’ü bir gecede kapatıverdi. Hüseyin Bayraktar’dan Egebank’ı satın aldı.

Yahya Murat Demirel’ın sahibi olduğu Egebank’a 1999 yılı sonlarındaki Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el konuldu. Mevduat Sigorta Fonu, Egebank’ın eski patronu Yahya Murat Demirel ile 5 şirketi aleyhine bankanın içini boşalttığı gerekçesiyle 259 trilyon 722 milyar liralık rekor sayılabilecek bir alacak davası açtı.

1928 yılında İzmir Esnaf ve Ahili Bankası adıyla kurulan Egebank, 1988’de Şevket Demirel Grubu’na geçmişti. Bankanın içini boşalttığı basında yer aldı. Egebank, ”250 dolara bile repo” ve ”Neyi meşhur?” sloganıyla tüm medya kuruluşlarını reklam bombardımanına tutmuştu.

O’nun dayısı amcasıdır

Gazeteci Yalçın Bayer, Yahya Murat’ı şöyle anlatıyor: “Murat Demirel’in hedefleri büyüktü. İrlanda’da bir yatırım şirketi kurdu, başına da Merkez Bankası eski başkanı Rüştü Saracoğlu’nu getirdi. Türk cumhuriyetlerine merak sardı, Kazakistan ve Azerbaycan’da banka kurmanın yollarını aradı. Hatta çıkan haberlere göre Kazakistan’da bir banka satın aldı. Azerbaycan’da pazar araştırması yapıyordu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e ‘böyyük’ bir adamdan mektup götürdü. (Dileriz bu mektup bir gün yayımlanır.) Murat Demirel, Danıştay’dan çıkacak karar sonucuna göre belki de Egebank’la ilgili bilinmeyen dosyaları açıklayacak… “

İlgili Makaleler

Ve Demirel’in “yiyeni” hapiste Yahya Murat Demirel’in Egebank’a 1999 yılı sonlarındaki Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el konulmasıyla başlayan yargıdaki serüveni 2 Ekim 2000’de hapishaneye kadar uzandı. 2004 yılında hapisten çıktı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yahya Demire i tanımam Murat Demirel’i de tanımam Ama hakkında yazılanlardan şüphem var…Murat’ da yahya da birer güvenilmez olabir… Benim üzerinde duracağım konu vatanın milletin parası pulu bahane edilerek nasıl arsızlaştıkları, nasıl her türlü saldırıda bulunduklarıdır. Arsızları yüzsüzleri çapucuları ben hemen anlarım. Memlekette ne kadar çapulcu varmış be

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir