Xul Solar Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Xul Solar, takvimler 14 Aralık 1887 yılını gösterdiğinde Arjantin San Fernando’da doğmuş ressam ve heykeltıraştır. Tarihler 9 Nisan 1963’ü gösterdiğinde Fransa Paris’te ölmüştür.

Xul Solar Kimdir?

Gerçek adı Oscar Agustín Alejandro Schulz Solari olan ressam, çalışmalarında suluboya çalışmıştır. Xul Solar, çalışmalarında canlı renklerin karşıtlığını kullanır. Bu onu diğer ressamlardan ayıran özelliklerdendir. Şimdi kendisinin biyografisi ve hayatı hakkında kısaca bilgiler verelim.

Baltık Alman kökenli babası Emilio Schulz Riga Letonya Riga doğumludur. Buna karşın annesi Agustina Solari ise İtalya Zoaglilidir.

Xul Solar, Buenos Aires’te önce müzisyen, sonra mimar olarak eğitim gördü. Öğretmenlik yapmış ve bağlı bulunduğu belediyede de küçük işlerde çalışmıştır. I. Dünya Savaşı yıllarında Milano’daki Arjantin konsolosluğunda görev yapmıştır. İlk büyük sergisini Milano’da 1920 yılında yaptı.

9 Nisan 1963 yılında Buenos Aires’teki Tigre’deki evinde öldü. Çalışmalarında tarz olarak Wassily Kandinsky ve Paul Klee ile Marc Chagall arasında bir yere oturmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir