Wolfgang Pauli Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

1900 Yılında doğan ve ölümüne kadar fizik alanında bir çok başarısı keşifleri ile tanınan Wolfgang Pauli, biyografisi ve hayatı ile bu haberimizde.

Wolfgang Pauli

Wolfgang Pauli, yakın tarihimizin en iyi fizikçilerinden birisidir. Şimdilerde dahi anlaşılamayan karmaşık fizik teorileri ile dünyaya ışık tutmuş insanlardan biridir.

Pauli, bir fizikçi olarak, özellikle kuantum mekaniği alanında birçok önemli katkısıyla tanınmaktadır. Yakın arkadaşları olan Niels Bohr ve Werner Heisenberg gibi meslektaşlarıyla uzun yazışmaları tercih ederek nadiren makaleler yayınladı. Fikirlerinin ve teorilerinin çoğu hiçbir zaman yayınlanmadı.

Wolfgang Pauli Kimdir?

Wolfgang Pauli, 25 Nisan 1900’de Viyana’da doğdu. Arnold Sommerfeld’in yanında Münich Universitesi’ne gitmeden önce ilk eğitimini Viyana’da tamamladı.

1921 yılında doktorasını aldı ve Göttingen Üniversitesi’nde bir yıl Max Born’un, daha sonraki yıl da Copenhag’da Niels Bohr’un yanında asistanlık yaptı.

1923 – 1928 yılları arasında Hamburg Üniversitesi’nde okutman olarak çalıştı. Hamburg Üniversitesi’ndeki görevinin ardından Zürih Federal Teknoloji Üniversitesi’nde teorik fizik profesörü oldu.

Sonraları, 1931 – 1941 yılları arasında Michigan Üniversitesi’nde ve 1942 yılında Purdue Üniversitesi’nde aynı görevle çalıştı. 1940 yılında Princeton’da “Teorik Fizik Bilim Başkanlığı”na seçildi fakat II. Dünya Savaşı sonrası Zürih’e geri döndü.

Zürih’e döndükten sonra Görecelik Teorisinin iyi bir açıklamasını yayımladı. Kendi adıyla anılan Exclusion Prensibini ortaya attığında, atomun yapısını belirginleştirdi ve elektronun durumunu nitelendirmek için iki değişkenli bir fonksiyonun gerekliliğini ortaya koydu.

Pauli, II. Dünya Savaşı’ndan hemen önce Zürih’teki Teorik Fizik Araştırma Merkezi’nde, yüksüz, ağırlıksız ve Beta bozumu sırasında enerji yüklü parçacık olan neutrinonun varlığının farkına varan ilk kişi oldu.

Temel parçacıkların yörünge ve istatistiği arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak, alan teorisini birleştirten Pauli, kuantum teorisi keşfine büyük katkılarda bulundu ve 1945 yılında bu alandaki büyük ilerlemeye aktif olarak katıldı. Teorik fizik ve kuantum mekanik problemleri üzerine birçok ülkede makaleleri yayımlandı. Aynı sene Nobel Fizik Ödülüne layık görüldü.

Royal Society of London’ın yabancı bir üyesi olan Pauli, ayrıca Swiss Physical Society, American Physical Society, American Association for the Advancement of Science’a da üyeydi. 1930 yılında Lorentz Madalyasıyla ödüllendirildi.

Wolfgang Pauli, Franciska Bertram ile 4 Nisan 1934 yılında evlendi. 15 Aralık 1958’de Zürih’te öldü.

Puan ver ve yorum yap

Ortalama puan 0 / 5. Kullanılan oy: 0

Bu yazıya ilk puan veren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir