Wolfgang Amadeus Mozart kimdir? Hayatı ve biyografisi

1756 Yılında Avusturya'da doğan Wolfgang Amadeus Mozart kısaca hayatı ve eserleri, nereli, kaç yaşında öldüğü dahil hayatı hakkında bir çok bilgiye özet halinde bu haberimizde ulaşabilirsiniz.

Wolfgang Amadeus Mozart kimdir?

Tam adı Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart olan müzisyen ve besteci 27 Ocak 1756 yılında Avusturya Salzburg’da dünyaya gelmiştir. Onu bizim ve dünyanın tanımasına sebep olan şeylerin başında yaptığı bestelerdir. 40. senfoni, Türk marşı gibi dünyaca ünlü 600’den fazla eserin sahibidir.

Kendisine eşsiz bir yetenek denilen Mozart, çok küçük yaşlardan itibaren piyano ve keman çalmaya başlamıştır. Hatta o kadar dahi birisi idi ki daha beş yaşlarında beste yapmaya başlamıştır. 35 yıllık kısacık hayatında sayısız senfoniler, konçertolar ve operaları dünyaya kazanmıştır. Şimdi kendisinin hayatını özet halinde daha yakından tanıyalım.

Wolfgang Amadeus MozartWolfgang Amadeus Mozart hayatı ve biyografisi

Mozart kaç yaşında öldü?: 35 yaşında vefat etmiştir. Kendisi 5 Aralık 1791 yılında Viyana’da ölmüştür.
Mozart doğumu: 27 Ocak 1756 yılında Avusturya’nın Salzburg şehrinde doğmuştur.
Mozart eşi? : Constanze. Kendisinin bir çok başarısız beraberliği olmuştur.
Mozart çocukları: Carl Thomas Mozart, Theresia Constanzia Adelheid Friedericke Maria Anna Mozart, Johann Thomas Leopold Mozart, Raimund Leopold Mozart, Franz Xaver Wolfgang Mozart, Anna Maria Mozart
Mozart annesi ve babası kimdir?: Anna Maria Pertl Mozart, Leopold Mozart
Mozart hangi dönem bestecisidir?: Klasik dönem bestecileri ve müzisyenleri arasında en ünlü olan kişidir.
Mozart nereli : Avusturyalıdır. Avrupa’nın pek çok ülkesini gezmiş ama doğumu gibi ölümü de Avusturya’da olmuştur.

Wolfgang Amadeus Mozart nasıl öldü?

Wolfgang Amadeus Mozart ölümü hakkında bir çok senaryo ortaya atılmış ama hiç birisinin doğruluğu kanıtlanmamıştır. Şehir efsanesi olarak kalan bu senaryolardan ilki ölecek olduğunu bildiği için onun etkisiyle bu eserleri ortaya çıkarmasıdır. İkincisi ise, hiç bir şeyi yokken aniden ölmesidir. Bazıları da trişinoz, cıva zehirlenmesi ve ateşli romatizma gibi sebeplerden dolayı öldüğünü söylerler. Mozartın ölmeden önceki son sözleri “Ölümün tadı dudaklarımda… Bu dünyadan olmayan bir şey hissediyorum” şeklinde olur.

Halka ait bir mezarlığa gömüldüğü için mezarının yeri bilinmemektedir. Bir kaç yer söylense ve göstermelik olarak burasıdır dense de gerçek yeri belli değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.