Wilhelm Steinitz Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 10.09.2020 00:57

Wilhelm Steinitz Hayatı Wilhelm Steinitz Kimdir Biyografisi

Wilhelm Steinitz (okunuşu: vilhelm ştaynitz) (d. 14 Mayıs 1836, Prag – ö. 12 Ağustos 1900, New York) ilk dünya satranç şampiyonu.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir vatandaşı olarak Prag’da dünyaya geldi. 1888’de ABD vatandaşlığına geçti, bu olayla birlikte adını William olarak değiştirdi. Steinitz, satrancı bilimsel olarak inceleyen ve strateji kuralları geliştiren ilk kişidir. Bu nedenle modern satrancın babası sayılır.

1886’da resmen dünya satranç şampiyonu ilan edildi. O devirde, dünya şampiyonunun kendisine rakip olacak kişileri seçme hakkı vardı. 1894’te ünvanını Emanuel Lasker’e kaybetti.

Steinitz, piyon yapısı hakkında Philidor’un teorilerine karşı çıktı. Kapalı sağlam piyon konumlarında küçük stratejik başarıların biriktirilmesine dayalı bir tarz benimsedi. Piyon yapısındaki zayıflıkları irdeledi. Steinitz’in sağlam oyunu karşısında, doğrudan rakibin şahına saldırmaya dayalı eski oyun anlayışı çöktü.

Steinitz’in bazı görüşleri günümüzde reddedilmektedir. Örneğin, Steinitz’e göre şah, güçlü bir saldırı silahıdır. Oysa modern teori bu görüşü reddeder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir