Victor Hugo Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 09.09.2020 15:24

Victor Hugo Hayatı Victor Hugo Kimdir Biyografisi

Victor Hugo 26 Şubat 1802’de Fransa’da doğmustur. Liseyi bitirdikten sonra kendini tümüyle edebiyata adadı. 1824 yılında Fransız coşumcularının (romantikler) yayın organı olan La Muse Française dergisini kurdu. Cenacle adını taşıyan coşumcu sanatçılar çevresinin üyesi ve onun odak noktası oldu. 1830-1843 arasında en verimli dönemlerinden birini yaşadı. Romanları, tiyatro yapıtları ve şiirleriyle başarıdan başarıya koştu. 1831’de Notre Dame de Paris (Paris’in Notredame Kilisesi) adlı büyük romanını yayımladı. 1841 yılında Fransız Akademisi’ne üye seçildi. Çok sevdiği kızı Leopoldine’nin 1843’de kazayla boğularak ölmesi üzerine 1852’ye dek yeni yapıt vermedi. 1848 Fransa Devrimi’nden sonra parlemento üyeliğine seçildi. 3. Napoleon’un hükümet darbesini engellemeye çalıştı, başaramayınca 1851 yılında Belçika’ya kaçmak zorunda kaldı.

Ateşli bir demokrasi ve cumhuriyet yanlısı olarak imparatorluk rejimini eleştiren yapıtlar yazdı. 1855-1870 arasını küçük bir İngiliz adası olan Guernsey’de geçirdi. O dönem yazarlığının en üretken yılları olmuştur. 1862 yılında başyapıtı olan Les Misérables (Sefiller) adlı romanını yayımladı. Bunu 1866’da Les Travailleurs de la Mer (Deniz İşçileri) ve aynı yıl L’Homme qui Rit(Gülen Adam) gibi önemli romanları izledi.

Fransa’da Cumhuriyet yeniden kurulunca Paris’e döndü. Ulusal Meclise seçildi. Artık Fransa’nın en gözde kişilerinden biriydi. Paris Komünü’nün ezilmesinden sonra komüncülerin bağışlanması için çok uğraştıysada sonuç alamadı. Giderek siyasal ve toplumsal yaşamdan elini eteğini çekti.

1885 yılında ölüm döşeğinde iken;
“ “Tanrı’ya inanıyorum, ahirete inanıyorum; fakat hiçbir kilise papazını başımda istemiyorum. Beni seven bütün dünya insanlarının gönülden dualarını bekliyorum. Bu benim için kafidir.” ”

diyerek 22 Mayıs 1885 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Eserleri

Şiirler

* Doğulular
* Cezalar
* Dalıp Gitmeler
* Müthiş Fil
* Dede Olma Sanatı
* Bu Çiçek Senin İçin
* Dilenci
* Fransa
* Kadına sitem
* Gelin Böceği
* Ağlamak için gözden yaş mı akmalı
* Sonbahar yaprakları
* Asırların efsanesi
* Söylesem Söyleyebilsem Ah Derdimi
* Aşk dilencisi
* Aşkımın Aşkı

Tiyatro eserleri

* Lucreca Borgia
* Ruy Blas
* Burgrave’lar
* Hernani
* Kral eğleniyor
* Mary Tudor

Romanlar

* Sefiller
* İzlanda Hanı
* Notre Dame’ın Kamburu
* Deniz E
* Bir idam mahkumunun son günü
* Doksanüç ihtilali
* Dalıp gitmeler
* Gülen adam
* Korkunç yıl
* Büyük baba olma sanatı
* Düşüncenin dört ana kaynağı
* Hürriyet içinde tiyatro
* Uğursuz yıllar
* Taş yığını
* Nişanlıya Mektuplar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir