Shay Given Kimdir Biyografisi Hayatı

Shay Given hayatı Shay Given Biyografisi

Shay Given İrlanda’li kaleci. Şu anda İngiltere Premier Lig takımlarından Manchester City takımında forma giymektedir. İrlanda’nın en iyi kalecisi olmakla beraber Avrupa’nın en iyi kalecilerindendir. Ayrıca İrlanda Milli Takımı’nın kalecisidir.

Kariyeri boyunca 2 kez PFA tarafından yılın takımında yer verilmiş olan Given, hem milli takımında hem de Newcastle United’da 2. kaptandı.

Lifford’da doğan Given, şehrinin amatör takımında 15 yaşında oynamaya başlamıştır.

Given 16 yaşına geldiğinde Celtic F.C.’in sezon öncesi kampına davet edilmiş ve beğenilere bir başka irlandalı futbolcu olan Liam Brady’nin ellerine teslim edilmiştir.

Celtic F.C.’de iki sezon geçiren Given profesyonel anlamda ilk maçını 1994 yılında glasgow rangers’a karşı oynamıştır.

1994 yılında dönemin teknik direktörü Kenny Daglish tarafından Blackburn Rovers’a transfer edilen Given, ilk 11’de şans bulduğunda iyi oynamasına rağmen dönemin as kalecisi Tim Flowers’ı kesememiştir. Takip eden senelerde Swindon Town ve Sunderland’e kiralık olarak gönderilmiştir.

1997 yılında 1,5 milyon Pound karşılığında Newcastle United’a gelmiştir.

Given, Pavel Srníček, Shaka Hislop and Steve Harper gibi isimlerin önüne geçmeyi başararak kaleyi teslim almayı başarmıştır.

Newcastle United’taki başarılı performansı ile birkaç kez yılın takımına seçilen Given şu anda Newcastle Unitedtarihinde en çok forma giyen 4. oyuncudur. İrlanda Milli Futbol Takımı’nda da en çok forma giyen oyuncu olan Given 2007 yılı başında takımıyla olan sözleşmesini uzatmış ve futbolu Newcastle United’ta bırakacağının sinyallerini vermiştir.

8/09 devre arası transfer döneminde Manchester City’ye transfer oldu ve 12 yıllık Newcastle United kariyerini noktaladı. Transfer ücreti 10-15 milyon € olduğu konuşuluyor.

İlgili Makaleler

Given Jane Cunningham ile evlidir. Shayne (dt. 2004), Sienna (dt. 2007) adında iki çocuğu vardır.
Kendisi sıkı bir Celtic F.C. taraftarıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir