Veli Ağbaba Kimdir?

Malatya'da doğan Veli Ağbaba kimdir, nereli, eşi kim ve kaç yaşında? Nerenin Milletvekili olduğu sorusu cevaplanıyor. İşte Veli Ağbaba biyografisi.

Veli Ağbaba Kimdir?

Veli Ağbaba kimdir?
Doğum tarihi3 Nisan 1968, Malatya
Doğum yeriKaraca, Yazıhan, Malatya
EşiDilşat Ağbaba
Yaş56 yaşında
PartisiCumhuriyet Halk Partisi
EğitimMalatya Lisesi, Anadolu Üniversitesi
MeslekSiyasetçi
EbeveynleriElif Ağbaba, Hüseyin Ağbaba
ÇocuklarıEfe Ağbaba, Elif Ağbaba

Veli Ağbaba, 3 Nisan 1968 Yazıhan, Malatya doğumlu siyasetçi ve Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili ve genel başkan yardımcısıdır. 56 yaşında olup, annesinin adı Elif, babasının adı Hüseyin olan Veli Ağbaba, eşi Dilşat Ağbaba ile evlidir. Bu evlilikten olma Efe ve Elif adında iki çocuğu vardır. Eğitim hayatını Malatya Lisesi ve Anadolu Üniversitesini okuyarak tamamlamıştır.

Veli Ağbaba kaç yaşında?
3 Nisan 1968 yılında Malatya’nın Yazıhan ilçesinde dünyaya gelen Veli Ağbaba 56 yaşındadır.

Veli Ağbaba ne mezunu?

İlköğrenimini Karaca İlkokulu, liseyi Malatya Lisesi’nde okuyan Veli Ağbaba, Anadolu Üniversitesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur.

Veli Ağbaba nereli?

3 Nisan 1968 doğumlu olan Veli Ağbaba, Malatya’nın Yazıhan ilçesine bağlı Karaca köyündendir. Kendisi aslen Malatyalı olup, anne ve babası da buralıdır.

Veli Ağbaba ailesi kimdir?

Annesinin adı Elif, babasının adı Hüseyin olan Veli Ağbaba, Dilşat Ağbaba ile evli olup Efe ve Elif adında iki çocuğu vardır.

Veli Ağbaba alevi mi?

Veli Ağbaba’nın alevi olup olmadığı ile ilgili kendisinin dilinden yapılmış bir açıklaması yoktur. Malatya Yazıhan doğumlu olan siyasetçinin işçi sınıfını temsil ettiği söylenmektedir.

Veli Ağbaba’nın eşi kimdir?

Elif ve Efe adında iki çocuğu bulunan Veli Ağbaba, eşi Dilşat Ağbaba ile evlidir.

Veli Ağbaba mesleği ne?

Evli ve bir kız, bir erkek çocuk babası olan Ağbaba, 1989 yılından beri Malatya’da aile şirketinde yönetici olarak çalışıyor.

Veli Ağbaba nerenin milletvekili?

Hayatı boyunca hep siyasetle içli dışlı olan Veli Ağbaba, Türkiye Büyük Millet Meclisi 24., 25., 26. ve 27.dönem Malatya milletvekilidir. 2011, 2015 ve 2018 yıllarında Malatya’dan seçilerek milletvekili olmaya hak kazanmıştır.

Veli Ağbaba Biyografisi ve Hayatı

1968 yılında Malatya’nın Yazıhan ilçesine bağlı Karaca köyünde dünyaya geldi. İlkokul üçe kadar Karaca İlkokulu’nda, dört ve beşinci sınıfı da Malatya Namık Kemal İlkokulunda okudu. Sümer Ortaokulu’ndan sonra Turan Emeksiz Lisesi’ne başlayan Veli Ağbaba, bu lisenin son mezunlarındandır.

Yüksek öğrenimini, 1985-1989 yılları arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamladı.

Üniversite yıllarında Anadolu Üniversitesi Öğrenci Derneği kurucu ve yöneticiliği yaptı. Aynı yıllarda Eskişehir Halkevi’ne de üye olarak öğrenci gençlik hareketinin içinde yer aldı.

Askerliğinin ardından 1993 yılında SHP’ye üye oldu. 1994 yılında Malatya Belediye Meclis Üyesi seçildi ve Türkiye’nin en genç Belediye Meclis Grup Başkanı oldu. 1995 yılında CHP İl Saymanlığı, 1998’de CHP İl Eğitim Sekreterliği ve 4 dönem de CHP kurultay delegesi seçildi.

18 Ocak 1999’da CHP İl Başkanlığına seçilen Veli Ağbaba, 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı oldu. 2003-2005 yılları arasında CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeliğine seçilirken, 2004’te CHP Seçim Komitesi Başkanlığı, 2007 yılında da CHP Malatya milletvekilliğine aday adayı oldu.

6 Mart 2010 ile 10 Ocak 2011 arasında Malatya İl Başkanlığı yapan Ağbaba, Malatyaspor kongre üyesi, ADD üyesi ve 1991 yılından beri İnsan Hakları Derneği üyesidir. Veli Ağbaba şu anda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir