Tool Grubu Kimdir Biyografisi Hayatı

Tool Grubu Hayatı Tool Grubu Kimdir Biyografisi

Grup tam olarak 1990 yılında Los Angeles ta kuruldu. Kendilerini müziğe adayan bu grup progressive rock / metal türünde kendini gösterdi. Şarkı sözlerindeki gizem ve mistik hava onların dinlenebiliritesini daha çok artırdı. Maynard James Keenan vokalliğinde Paul D’amour un bass ve Adam Jones’un gitarıyla kurulmuştur. Fakat 1995 yılında Paul D’Amour gruptan ayrılır ve yerini Peach in eski gitaristi Justin Chancellor a bırakır. Justin bass gitarın yanında sadece gitar da kullanmaktadır. Sonradan kadrosuna Rage Against The Machine ’in gitaristi Tom Morello’nun aracılığıyla eklediği Carole King, the wild blue yonder, Green Jelly ve Pigmy Love Circus gruplarının davulcusu Danny Carey ile ilk gerçek kadrosunu oluşturmuştur.

1991 senesinde ilk demolarını piyasaya süren grup (Toolshed) aynı sene Rage Against The Machine, Fishbone gibi gruplarla konserlere çıkmaya başlamıştır.

1992 yılında “Opiate” ile gerçek başlangıcını yapan grup bu EP albümle ismini duyurmaya başlamıştır. Burada en dikkat çekici olay ise albümün adının Karl Marx ın “toplumların uyuşturucusu dindir” sözünden etkilenerek koyulmasıdır. EP’de sosyolojik problemleri dile getiren grup üyeleri, enstrümanların üzerindeki yetenekleriyle oldukça sert ve karmaşık bir sound yakalamıştır.

1993 senesinde de boş durmayan Tool (yüce Tool) bazılarının efsane olarak kabul ettiği “Undertow” albümünü piyasaya sürmüştür. En dikkat çekici olan şarkı “Sober” in bulunduğu albüm bu albümdür. Sözleriyle zamanında çok fazla dikkat çekmiştir. Grubun albüm kapağındaki bazı resimler, fotoğraflar dolayısıyla albüm bazı müzik marketlerde satılmamıştır. Abatılacak kadar iğrenç bir görüntüye sahip değildir. En yaygın olarak bilinen Adam Jones un domuzunun fotoğrafının bulunmasıdır.

1996’da yayınlanan Ænima, ismini Carl Gustav Jung’ın arketip teorisinde geçen anima ve animus kavramıyla birleştirilmiş lavman (enema) tedavisiniden almıştır.* 1995 yılında ayrılmasına rağmen Paul D’Amour bu albümde toplamda 4 şarkının bestesinde bulunmaktadır. Albüm bazı fanlar için bir daha üstüne çıkılamayacak kadar değerli bir albümdür. Her şarkının dikkat çekici olmasıyla beraber Ænema adlı şarkı iste 1998 yılında Grammy ödülü kazanmıştır. (En iyi metal performansı)

2000 yılında Maynard James Keenan’ın yan grubu “A Perfect Circle” ile ilgilenmesinden dolayı stüdyo albümü planları değişmiş ve grup turnelerden oluşan bir Dvd yi piyasaya sürmüştür. Grubun ilk Dvd si olan bu çıktının adı “Salival” dir. Sadece diğer albümlerde söylenen şarkılar değil kayıt dışı şarkılar da yer almaktadır. Bu albümde, o tarihe kadar çekilmiş tool kliplerinin sansürsüz versiyonları ile canlı olarak çalınmış 5 parça dışında, Peach’den You Lied ve Led Zeppelin’den No Quarter adlı parçaların cover’ları da yer almaktadır. No Quarter insanların beğenisini kazandığı gibi kimi fanlara göre Tool bu şarkıyı Led Zeppelin’den çok daha güzel söylenmiştir.

2001 yılında Lateralus albümünü çıkararak bir devrim yaratan grup bu sefer gizemin ve mistizmin dibine vurmuştur. Diğer albümlerinde de aynı şeyi yapan grup, lateralus ta her şarkıya bir bilmece, her ritme bir soru, bir düzen her söze de adeta bir sihir eklemiştir.

Efsane grup 5 yıl aradan sonra 2006 yılında “10’000 Days” adlı albümünü piyasaya sürmüştür. Bu albümle resmen piyasaları sarsan tool tekrar ve tekrar içinde binlerce gizemi saklamış hala çözülemeyen şeyleri bize sunmuştur. Cevabını verse bile çözemeyeceğimiz şeylerin olduğunu bilen MJK kendisinin çok abartılmasını istemeyecek kadar mütevazidir. 2006 yılında en iyi albüm kapağını hak etmiştir. Wings for marie part 1 – 2 tamamlamaları dikkat çekmektedir.

Albüm Maynard James Keenan’ın tam 10000 gün bitkisel hayatta kalan annesi Judith Marie Keenan’a ithaf edilmiştir. (ne 9999 ne de 10001… tam tamına 10’000 gün) Şarkıları aynı anda açtığınızda karşınıza neler geleceğinizi bilemediğiniz bir albümdür. Resmen track list 12 + 12 olmuştur.

Grup Elemanları:

İlgili Makaleler

Maynard James Keenan (Vokal)
Adam Jones (Gitar)
Justin Chancellor (Bas Gitar)
Danny Carey (Davul)

Albümleri:

1990 Toolshed
1992 Opiate (E.P.)
1993 Undertow
1996 Ænima
2000 Salival (Live DVD)
2001 Lateralus
2006 10,000 Days

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir