Tarkan Tevetoğlu Kimdir Biyografisi Hayatı

Bu yazımızın içeriğinde Tarkan Tevetoğlu hayatı, Tarkan Tevetoğlu Biyografisi, Tarkan Tevetoğlu Kimdir ve kendisi ile ilgili başka bilgiler bulunmaktadır.

Güzel ülkemizde genci yaşlısı kime sorarsanız sorun onu tanımayan yoktur. 90’lı yıllarda bizim ortaokul çağlarımızda müzik dünyasına hızlı bir şekilde giriş yaptı ve o günden sonra yaptığı şarkılarla her zaman gündemde kalmayı başardı.

Bu sene içerisinde çıkardığı cuppa şarkısı ile yine uzun süre konuşulacak radyolar tvler hep o şarkıyı çalacaklar. Uzatmadan sizlere Tarkan hakkında bilgiler vermeye çalışalım.

Tarkan Tevetoğlu

Tarkan Tevetoğlu

Burada Tarkan ile ilgili hangi merak ettiklerinizi öğreneceğinizi söyleyerek başlayalım isterseniz. Bu yazımızda Tarkan kaç yaşında, nereli, boyu kaç, kilosu gibi bilgileri öğrenme imkanına sahip olacaksınız.

İşte Tarkan Biyografi Hayatı
Tarkan Kaç Yaşında: 48 yaşında. (17 Ekim 1972 Doğumlu)
Tarkan Boyu: 1.73 cm boyundadır.
Tarkan Kilosu Kaç Kilo: 67 kg ağırlığa sahiptir.
Tarkan Göz Rengi: Yeşil göz rengine sahiptir.
Tarkan Saç Rengi: Siyah
Tarkan Ayakkabı Numarası Kaç: 42
Tarkan Nereli: Almanyanın Alzey kasabasında doğmuştur. Aslen baba tarafından Rizeli’dir.
Tarkan Ne iş Yapıyor: Müzisyen ses sanatçısı

Tarkan Tevetoğlu altı çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak 17 Ekim 1972’de Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Alzey’de dünyaya geldi. Ailesiyle birlikte 1986’da Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Tarkan ortaokula yıllarında aynı zamanda Karamürsel Musiki Cemiyetinde nota, solfej ve şan dersleri de almaya başladı.Okul müdürünün izniyle toplantıların ve yardım gecelerinin vazgeçilmez yıldızı oldu. Bu arada müzikten ufak ufak para kazanmaya da başladı. Kendine Çınarcık’ın çay bahçelerinde konkenci ev hamınlarından oluşan bir kitle edindi ve harçlığını çıkarmayı başardı.

Karamürsel’deki en yakın arkadaşı Alpay Aydın, Tarkan’ı razı etti ve müzik piyasasının kalbi İMÇ’de İstanbul Plak’ın ortaklarından Mehmet Söğütoğlu ile tanıştırdı. Tarkan için öyle hit parçalar satın alınmadı. Tarkan’ın bestesini yaptığı, Alpay’ın sözlerini yazdığı şarkılarla beraber sekiz ay içerisinde 15 parça hazırladılar ve Aralık 1992’de piyasaya çıkan “Yine Sensiz” adlı ilk albümü, özellikle “Kıl Oldum Abi” adlı parçasıyla tutulup 700 bin adet sattı. İkinci albümü Mayıs 1994’te çıktı. Sezen Aksu destekli “A acayipsin” adlı çalışması ile popülaritesini artırdı.

Yeni menajeri Ahmet San ve Ahmet Ertegün’le 1995’de Atlantik Records’un New York’taki merkezinde buluştu ve bir sözleşme imzaladı. Basına da Tarkan’ın İngilizce bir albüm hazırlayacağı duyuruldu. Daha sonra menajeri ile aralarının bozulması sonucunda Tarkan Amerika’ya veda etmek zorunda kaldı. Üçüncü albüm “Ölürüm Sana” Temmuz 1997’de yayınlandı ve sadece Türkiye’de üç milyon kopya sattı. Albümün çıkışından hemen sonra Londra, Paris, Berlin gibi merkezlerde rahatça doldurabildiği konserler verdi. Dünyanın en büyük firmalarından Polygram, “Ölürüm Sana”nın hit parçası “Şımarık”ın single’ını piyasaya sürdü ve sonuç almakta gecikmedi. “Şımarık” Fransa müzik listelerinde üç, Belçika müzik listelerinde bir numaraya kadar yükseldi. Tarkan’ın bu yükselişi, Polygram’ın “Ölürüm Sana” ve “A acayipsin” albümlerindeki parçalardan oluşan “Tarkan” adlı bir toplama albüm yayınlamasını sağladı.

Tarkan Fransa müzik piyasasında iş yapan Rai’cilerden kesin olarak ayrıldı. Norveç’ten Portekiz’e, Çek Cumhuriyetinden Rusya’ya kadar birçok ülkede tanınan, Güney Amerika ve Kuzey Afrika ülkeleriyle bağlantıya geçmeye hazırlanan uluslararası Türkiye adına tek yıldız oldu. Avrupa basınında artık “Türk tatlısı”, “Boğazın yakışıklısı” gibi başlıklarla anıldı. 1999 Word Music Awards’tan “Yılın En Çok Satan Ortadoğulu Şarkıcısı Ödülü’nü aldı.

Tarkan, 14 Ocak 2000’de 17 Ağustos depremzedeleri yararına bir konser vermek ve 15 Ocak’ta bedelli askerlik yapmak amacıyla birliğine teslim olmak üzere Türkiye’ye döndü. 2001’in son aylarında ise yine listeleri allak bullak eden Kuzu Kuzu albünü çıkarttı. Bu kasetteki bütün besteler Tarkan Tevetoğlu’nun kendisine aitti.

Tarkan Şarkı Sözleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.