Şahap Kocatopçu Kimdir Biyografisi Hayatı

Şahap Kocatopçu hayatı Şahap Kocatopçu Biyografisi

Dr.Şahap Kocatopçu 1916, İstanbul doğumlu Türk siyasetçisidir.

Şahap Kocatopçu ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ni bitirdi. Şahap Kocatopçu Seramik konusunda Doktara derecesi vardır.

Şahap Kocatopçu Türkiye Şişe Cam Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanvekilliği, TÜSİAD başkanlığı, Kurucu Meclis Bakanlar Kurulu Üyeliği 6 Ocak 1961 istifa 13 Temmuz 1961, Sanayi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Şahap Kocatopçu 27 ağustos 1960’dan itibaren 24. ve 25.inci Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerin de Sanayi Bakanı olarak görev alan Şahap Kocatopçu, 8 aydan kısa süren bakanlığı döneminde bölgesel sanayileşme farklarının ortadan kaldırılması amacıyla, doğu bölgelerinde küçük sanayi sitelerinin kurulmasının hayata geçmesini ve Ereğli Demir Çelik tesislerinin kuruluş anlaşmalarının tamamlanmasını sağlamış; 14 Nisan 1961 de istifa ederek bu görevinden ayrılmıştır.

Profesyonel yönetici olarak çalıştığı süre içinde, Kocatopçu kuruluşuna öncülük ettiği Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonun 1962 -1966 yılları arasında ilk Başkanlığını yapmış ve yine 1962 yılında Türkiye Sevk ve İdare Derneğini kurarak, 1975 yılına kadar bu derneğin Başkanlığı ile Ekonomik ve Sosyal Etütler Konferans Heyeti’nin Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.

Mütevelli Heyeti Başkan Vekili DR. Şahap Kocatopçu 25 Nisan 2012 Tarihinde vefat etti.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir