Rick Perry Kimdir Biyografisi Hayatı

Rick Perry hayatı Rick Perry Biyografisi

Rick Perry Kimdir; Rick Perry 4 Mart 1950 yılında Batı Teksas’ta doğdu. ABD’nin Teksas eyaletinin valisidir ve 2012 ABD başkanlık seçimleri’nde Cumhuriyetçi Parti’den aday adayıdır.

Rick Perry 1972 yılında Teksas A&M Üniversitesinden mezun oldu. 1984 yılında Demokratik Parti’den Teksas Eyalet Temsilciler Meclisi’ne seçildi.

Rick Perry 1989 yılında Demokratik Parti’den Cumhuriyetçi Parti’ye geçti. 1990 yılında katıldığı seçimlerde Teksas Tarım Komisyonu Başkanlığına geldi.

Rick Perry 1998 yılındaki seçimlerde de o sırada Teksas Valisi olan George W. Bush’un yanında Vali Yardımcılığına seçildi. 2000 yılında George W. Bush’un ABD başkanı seçilmesi üzerinde Rick Perry otomatik olarak Teksas valiliğine yükseldi. O zamandan bu yana Teksas valisi olarak görev yapmaktadır. 10 seneyi aşkın bir süredir Teksas valisi olduğu için ABD tarihinde kesintisiz olarak en uzun süreyle bir eyaletin valisi olma ayrıcalığını taşımaktadır.

Rick Perry 12 Ağustos 2011 tarihinde Cumhuriyetçi Partiden 2012 ABD başkanlık seçimlerine adaylığını koymuştur. Adaylığını koyduktan kısa bir süre sonra kamuoyu oylamalarında en üst sıraya yükseldi. Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak seçilmesi halinde 6 Kasım 2012 tarihinde yapılan seçimlerde Barack Obama’ya karşı başkanlık için yarışacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir