Ozan Sinemi Kimdir Biyografisi Hayatı

Ozan Sinemi hayatı Ozan Sinemi Biyografisi Ozan Sinemi Kimdir

1961 Yılında Sivas ili Divriği ilçesine bağlı Karakuzulu köyü Hıdırlık Mezrasında doğdu. İlk okulu komşu köyü olan Güneş köyü ilk okulunda okudu. Askerlik çağına kadar köyünde çiftçilikle uğraştı bu dönemde yöresinin ozanları olan Feyzullah Çınar, Mahmut ERDAL, Mehmetali Karababa ve Ozan Rehberi gibi ozanların etkisinde kaldı.

Daha ilkokul yıllarında iken sesinin güzelliği yöre halkı tarafından tespit edilmişti. Düğünlerde bayramlarda türkü söyletirlerdi küçük yaşta iken kendi imkanlarıyla saz çalmayı öğrendi.

Uzun yıllar usta malı yani, Pir Sultan Abdal’ın, Ruhsati’nin, Devriş Kemal’ın Mihneti’nin ve Feyzullah Çınarı’nın eserlerini seslendirdi. Askerlik dönüşü Ankara’ya yerleşti. Daha önceleri asıl adı olan Ali Cavit Coşkun olan ozanımız daha sonra değerli ozanımız Ozan Dergahi’nin önerisiyle Sinemi mahlasını almıştır.

1995 yılında Halk Ozanları Kültür Vakfı’na üye oldu. Aktif olarak vakfın etkinliklerine katıldı. Ozanlık geleneğine hizmet eden bütün ozanlarla tanıştı. 1999 yılında Ozanlar

Vakfı Genel Başkanlığına seçildi. Uzun yıllar bu görevine devam etti. Bugüne kadar çeşitli yarışmalarda onlarca ödül aldı. ‘Mahkum ettin’ ‘Güzel Dost’ adlı iki kaset yaptı. ‘Güzel Dost’ adlı bir kitabı yayınlandı.

2005 yılında Anadolu Halk Ozanları Kültür Derneğini 25 ozan arkadaşı ile birlikte kurdu. Halen bu dernek faaliyetlerinde çalışmaktadır. Ozanlık geleneği’nin sürdürülmesinde aktif olarak çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir