Oral Çelik Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

1959 Yılında doğan ve ülkücü hareketin en önemli isimlerinden birisi olarak anılan Oral Çelik biyografisi ve hayatı bu haberimizde sizlerle.

Son Güncelleme: 15.09.2020 21:29

Malatya’da dünyaya gelen Oral Çelik, lise yıllarında arkadaş olduğu Mehmet Ali Ağca ile adı çok önemli olan iki suikast ile anıldı. Bunlardan birisi Abdi İpekçi suikastı ve diğeri de Papa suikastıdır.

Kendisi hakkında sadece hayatının belli bir dönemine ait bilgiler diğer sitelerde bulunduğu için biz doğumundan başlayarak yazalım istedik. O zaman başlayalım ne dersiniz?

Oral Çelik Kimdir?

Oral Çelik Kimdir?

Malatya’nın Hekimhan ilçesinde 4 çocuklu bir ailenin en küçük oğlu olarak dünyaya geldi. Siyasi görüşünün ülkücü camiaya yakın olmasının ve onlara sempati kazanmasının en büyük sebeplerinden biriside ağabeyi Mustafa Çelik idi.

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi suikastının yönlendiricisi ve Papa suikastının kilit ismi olarak anıldı. Adı ilk olarak Mehmet Ali Ağcayı cezaevinden kaçıran Er Bünyamin Azer Yılmaz ve diğer sanıkların ifadesinde geçti.

Hakkında olaydan iki yıl sonra tutuklama kararı çıktı. 1985 yılında İsviçre’de Abdullah Çatlı ve Mehmet Şener’le birlikte yakalandı. 14 Kasım 1986’da Fransa’da uyuşturucu suçundan üzerinde Bedri Ateş sahte kimliğiyle yakalandı.

Uzun süre kimliğini reddeden Çelik’in üç yıl hapiste yattıktan sonra asıl kimliğinin anlaşılması üzerine Türkiye tarafından iadesi istendi. İsmini 1993 yılında kabul eden Oral Çelik, cezası dolduktan sonra 17 Aralık 1993’te İtalya’ya iade edildi. Burada uyuşturucu kaçakçılığı ve sahte kimlik kullanmaktan yargılandığı davada beraat etti.

İtalya’dan İsviçre’ye iade edilen ve Basel’de uyuşturucu davasında yargılanan Çelik, bu davadan da beraat etti. 1996 yılında Türkiye’ye iade edilen Çelik aleyhinde silahlı çete üyesi olmak, ruhsatsız silah taşımak ve cezaevinden adam kaçırmak suçlarından açılan davalar zaman aşımından düştü.

İpekçi davasında da tahliye edilen Çelik, ceza evinden çıktıktan sonra Malatya’da evlendi, Çağrı İnşaat, Nakliyat, Güvenlik Turizm adlı bir şirket kurdu. Çelik, Malatyaspor Kulübü Başkanlığı da yaptı.

Çelik ve adamları, 03 Mayıs 2000’de Tayfun Tombuloğlu’yla bir alacak verecek olayıyla ilgili gözaltına alındı ancak bir gün sonra serbest bırakıldı.

17 Mayıs 2000’de bu olaydan dolayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Korkutarak zorla senet ve para tahsil ettikleri” gerekçesiyle Oral Çelik ve adamları olduğu belirlenen beş kişi hakkında dava açtı. Sanıklar hakkında 13 yıl 6’şar aya kadar ağır hapis istendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir