Nuri Bilge Ceylan Kimdir? | Filmleri, Biyografisi ve Hayatı

Nuri Bilge Ceylan kimdir? Eşi, yaşı, boyu, filmleri ve TV dizileri merak edilen Nuri Bilge Ceylan biyografisi ve hayatı burada.

Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

Doğum tarihi26 Ocak 1959
Doğum yeriBakırköy, İstanbul
Yaş65 yaşında
BurçKova
Boy1,8 m
MeslekYönetmen, Senarist, Fotoğrafçı, Yapımcı, Oyuncu
EğitimBoğaziçi Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
EşiEbru Ceylan
EbeveynleriMehmet Emin Ceylan, Fatma Ceylan
KardeşleriEmine Ceylan
ÇocuklarıAyaz Ceylan
İkametCihangir, İstanbul

Nuri Bilge Ceylan, 26 Ocak 1959 Bakırköy, İstanbul doğumlu yönetmen, yapımcı, senarist, dizi ve film oyuncusudur. 65 yaşında olan yönetmen, Fatma ve Mehmet Emin Ceylan çiftinin oğludur. Kova burcu olan Ceylan’ın boyu 1,80 m olup 77 kg ağırlığındadır. Usta yönetmenin İnstagram hesabı @nuri_bilge_ceylan’dır.

İstanbul’da doğan Nuri Bilge Ceylan’ın annesinin adı Fatma Ceylan, babasının adı Mehmet Emin Ceylan’dır. Eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olarak tamamlamış, daha sonra ise Mimar Sinan Üniversitesi’nde sinema yüksek lisansı yapmıştır. Nuri Bilge Ceylan’ın eşi Ebru Ceylan’dan olma 2004 doğumlu Ayaz Ceylan adında bir çocuğu(oğlu) vardır.

Hakkında Merak Edilenler

Nuri Bilge Ceylan kaç yaşında?

İstanbul’un ilçesi Bakırköy’de 26 Ocak 1959 tarihinde doğan Nuri Bilge Ceylan, 64 yaşında olup, 77 kilogram ağırlığındadır.

Nuri Bilge Ceylan nerede yaşıyor?

İstanbul, Bakırköy doğumlu olan Nuri Bilge Ceylan, Beyoğlu’na bağlı olan Cihangir semtinde yaşıyor. İstanbul’un en güzel semtlerinden birisi olan Cihangir’deki evinde, ailesi ile ikamet etmektedir.

Nuri Bilge Ceylan kaç tane filmi var?

Filmleri ile seyircileri ekrana bağlayan Nuri Bilge Ceylan, şimdiye kadar 10 film çekmiştir. Bunlardan 1 tanesi kısa metrajlı iken diğer 9 filmi ise uzun metrajlıdır.

Nuri Bilge Ceylan aslen nereli?

26 Ocak 1959 yılında İstanbul, Bakırköy’de doğan Nuri Bilge Ceylan aslen Çanakkalelidir. Çocukluğu Çanakkale, Yenice’de geçmiştir. İlkokulu yine burada okumuş, ortaokul ve liseyi ise İstanbul’da tamamlamıştır.

Nuri Bilge Ceylan kaç evlilik yaptı?

Nuri Bilge Ceylan şu ana kadar 2 evlilik yapmıştır. Bunlardan ilkini Aylin Ünaldı ile ikincisini ise 2003 yılında evlendiği Ebru Yapıcı ile yapmıştır. Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan çiftinin iki oğlu vardır.

İlgili Makaleler

Nuri Bilge Ceylan hangi liseden mezun?

Çocukluğu Çanakkale’de geçen Nuri Bilge Ceylan, ortaokul ve liseyi Bakırköy’de bulunan devlet okulundan mezun olarak tamamladı.

Nuri Bilge Ceylan kimden etkilendi?

Şimdiye kadar çektiği bütün filmlerinde büyük ilgi gören Nuri Bilge Ceylan, Çehov, Dostoyevski, Bergman, Bresson, Ozu ve Tarkovski gibi isimlerden etkilendi.

Nuri Bilge Ceylan Filmleri ve TV Dizileri

Filmleri

  • 1995: Koza
  • 1998: Kasaba
  • 2000: Mayıs Sıkıntısı
  • 2002: Uzak
  • 2006: İklimler
  • 2008: Üç Maymun
  • 2011: Bir Zamanlar Anadolu’da
  • 2014: Kış Uykusu
  • 2017: Ahlat Ağacı
  • 2021: Kuru Otlar Üstüne

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir