Murat Karayılan Kimdir Biyografisi Hayatı

Murat Karayılan Hayatı Murat Karayılan Kimdir Biyografisi

Murat Karayılan 1954 Şanlıurfa Birecik doğumlu. Aynı ilin Halfeti ilçesi doğumlu Abdullah Öcalan2ın bir bakıma hemşehrisi oluyor. Makine Yüksekokulu mezunu olan Murat Karayılan PKK’nın ile kurulma aşamasında 1979 yılında örgüte katıldı. Örgütte Cemal kod adını kullanan Murat Karayılan, PKK’nın gerçekleştirmiş olduğu pek çok askeri eylemin yöneticisi ve katılımcısı olarak biliniyor. 12 Eylül darbesinde yurt ışına kaçarak kurtulan Karayılan, bir süre Şam ve Lübnan/Bekaa’da ikamet ettikten sonra Kuzey Irak’a geçmişti.

PKK’nın taktik bir hamleyle Kürdistan Topululuklar Birliği (KCK) adındaki yapıyı kurmasıyla, KCK Yürütme Konseyi Başkanı olarak atanan Karayılan’ın yardımcılıklarını PKK’nın ilk kuruluş aşamasında da oldukça etkili olan Cemil Bayık, Mustafa Karasu ve Duran Kalkan yapıyor. Örgüt militanları tarafından oldukça sevilen Karayılan silahsızlanmaya ve dağdan inmeye sıcak bakması ve Öcalan’a olan yakınlığıyla biliniyor. Karayılan’ın PKK’nın tarihçesini anlattığı “Bir Savaşın Anatomisi” adı altında yayımlanmış bir de kitabı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Karayılan yılanların başı vede aponun uşağı.. İnsana biraz benzeyen mağara yaratığı.Dini ,dili,aklı,iradesi,mantığı olmayan soytarının biri.Buna gönlünü kaptıran aymazlar da bunun kölesi ve metresi.siyası kanadı ve buna bağlı aydın müsvetteleri aşağılık mahluklar.İşte M. karayılan dedikleri bölücü katıl ve hainin 4 ayaklıdan daha şereften yoksun. tanıdınızsa unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir