Morihei Ueshiba Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 12.09.2020 00:20

Morihei Ueshiba Hayatı Morihei Ueshiba Kimdir Biyografisi

Morihei Ueshiba 14 Aralık 1883 -26 Nisan 1969 arasında yaşamış Aikido adlı savunma sanatının kurcusudur.

O’Sensei Büyük Üstad veya İhtihar Üstadı adıyla anılmıştır.

Ueshiba öğrencileri tarafından sardırganlık karşısında uyum temellinde filozofik ve ahlaki dünya bakışı içeren tekniki konularda üstün gelmiş çalışmaları olan dövüşsanatları ustası olarak hatırlanır. Aikidon’nun var olan bir çok dalı bugün onun izinden gitmektedir.

Ueshiba’nın dövüş teknikleri hakkında bir çok hikaye vardır. Örneğin çevresini kılıçlarla çevirmiş ve aynı anda saldıran öğrencilerini sıkı çemberinden kurtulabildiği rivayet edilmektedir. Birçok öğrencisi daha sonra onu yanlarından geçerken hiç görmediklerini söyleyecektir. Başka bir hikayede Kiai’sinin gücüyle birini ayaklarından fırlatabildiğidir.

Aikido dünyasında Heyecan verici bu öykülerin üzerinde tartışmalar vardır; bazıları onları mit etrafında oluşan gerçek parlaklıkta ama insan dövüş sanatı olmayan olarak reddeder oysa diğerleri Morihei Ueshibayı gerçekten böyle kahramanlıklar başarmış olduğuna inanır.

Shoji Nishio’nun bir söyleşisinde: Aynı zamanda, Butokukai’nin kurucucusu Karete sensei Toyosaku Sodeyama Konishi Sensei’in dojosunda çalışırken ve bana dersi gösterirken şöyle dedi: ” sanki bir hayalet gibi biriyle tanıştım: Ona bir kere bile vuramadım.” Sodeyama Sensei’in birisine bile birine vuramamasından hayrete düşmüştüm. O biri O-Sensei’di.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı