Metin Lütfi Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 09.09.2020 07:49

Metin Lütfi Hayatı Metin Lütfi Kimdir Biyografisi

1960 yılında İzmir’in Buca ilçesinde doğdu. Aydın 7 Eylül İlköğretim Okulunu ve Aydın Lisesini bitirdi

1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. GATA Tıp Fakültesinde Ortopedi ve Travmatoloji bilim alanında uzmanlığını tamamladı. Aynı fakültede 1995 yılında Doçent oldu. Sağlık Bakanlığı Eğirdir Kemik Hastanesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Başhekimlik yaptı. 2000 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesine profesör olarak atandı ve bu üniversitenin Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekimliğine getirildi.

2004 yılında Türkiye’nin en genç rektörlerinden biri olarak Süleyman Demirel Üniversitesi rektörlüğüne atandı. Rektörlükteki ilk 4 yıllık sürenin sonunda aynı göreve 2008 yılında yeniden atandı. 10 Mart 2011 tarihine kadar bu görevi sürdürdü.

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesindeki görevi esnasında anabilim dalının yanında Artroskopi ve Diz Cerrahisi ile Spor ve Sporcu Sağlığı alanında özgün çalışmaları ve başarılı uygulamalarıyla ün kazandı. Üniversitenin bu anabilim dalını Uluslararası Artroskopi Eğitim Merkezi haline getirdi.

Tıp Mesleği ile Ortopedi ve Travmatoloji ana bilim dalının yanı sıra Sporcu Sağlığıyla ilgili çok sayıda mesleki birliğin üyesi olan Baydar, birçok spor kuruluşu ve federasyonda yönetim ve temsil görevleri de üstlenmiş bir bilim adamıdır. Artroskopi ve Diz Cerrahisi, Spor Travmatolojisi ile Taekwando Sporcu Sağlığı alanlarında uluslararası ve ulusal ödüllere layık görülmüştür.

Uluslararası hakemli dergilerde 20’nin üzerinde makalesi ve uluslararası bildiriler kitaplarında 59 yurtdışı bildirisi bulunan Baydar’ın yurtiçi hakemli dergilerde ve bildiriler kitaplarında yer alan 100’ün üzerinde yayını bulunmaktadır. Yurtdışında 2, yurtiçinde 5 kitabı yayınlanan Baydar’ın çok sayıda video sunumu ile yurtiçi veya yurtdışında üstlendiği birçok editörlük ve hakemlik görevleri bulunmaktadır. Ayrıca üniversite ve ulusal kuruluşlarca desteklenen 6 ayrı projesi gerçekleşmiştir.

Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar mesleki alanda tanınır bir şahsiyet olmanın yanı sıra ulusal ve uluslararası bilimsel kongre, sempozyum, panel veya tören gibi etkinliklerde sunduğu çok sayıda özgün konuşmaları ile dikkat çekmiştir.

Rektör olarak görev yaptığı süre içerisinde Süleyman Demirel Üniversitesi’nin yurtdışına açılması, Avrupa Üniversiteler Birliğine katılması, Bologna Sürecine uyum sağlaması yönünde önemli başarılar elde etmiştir. 2008 yılında UNESCO çatısı altında görev yapan Uluslararası Üniversiteler Birliği’nde (IAU) yönetim kuruluna seçilen ilk ve tek Türk rektörü olmuştur. Bu görevi halen yürütmektedir. Prof. Dr. Baydar 2010 yılında Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi’nden fahri doktora payesi almıştır.

İngilizce bilen Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar evli ve 2 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir