Saçların Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı?

Erkek yada kadın hemen herkesin sorunu olan saçların yağlanmasını önlemek için ne yapmalıyız? Saçların yağlanmaması için doğal yöntemler bu yazımızda.

Son Güncelleme: 13.09.2020 15:51

Kadınlar kadar erkeklerinde en dertli oldukları konulardan birisi de yağlı saçlardır. Saçlarınızın yağlanmaması için elinizden geleni yaptığınız halde yine sonuç alamıyorsanız birde bu yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Bu yazımızda saçların yağlanma nedenleri yanında yağlanmasını önlemek için neler yapmalıyız gibi tüm sorularımıza cevaplar bulmaya çalışacağız. Uzmanların bu konudaki yorumları yanında birde saç yağlanmasını geciktirmek yada bitirmek için yapılması tavsiye edilen doğal yöntemler nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Bir kere şunu çok iyi anlamamız gerekir ki, yağlı olan saçın kendisi değil deridir. Düz saçlı olanlar bunu daha fazla yaşarken, kıvırcık saçlılarda bu oran biraz daha aşılarda kalmaktadır.

Saçların Yağlanma Nedenleri

Özellikle yaz aylarında daha fazla bu durumun görüldüğü gözlemlenmiştir. Başlıca nedenleri arasında havaların sıcak olması, nem, stres, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, ilaçlar ve piyasadaki kötü saç ürünleri saçlarımızın yağlı ve kirli görünmesini sağlayabilir. Bunların yanında bırakamadığımız bazı alışkanlar da saçlarımızın yağlanmasına sebep olabilir.

Bilinçsiz şekilde kullanılan şampuanların yanında saçların haftada 3 defadan fazla yıkanması da yağlanmaya sebebiyet vermektedir. Genetik yatkınlık, hormonlar hatta doğum kontrolü ilaçları da saçların yağlanmasını sağlayabilir.

Saçların Yağlanmasını Önlemek İçin Ne Yapmalı

Saçların Yağlanmasını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

1. Saçlarınızı kesinlikle 2 yada 3 günde bir yıkamaya çalışın. Haftada 3 defadan fazla yıkamak zararlıdır.

Yağlı saçlar kirli gibi görünse de, saçınızı her gün yıkamak saçınızı daha yağlı hale getirecektir. Çünkü şampuan saçları besin maddelerinden ve doğal yağlardan ayırır ve saç derinizin daha fazla yağ üretmesine neden olur. Saçlarınızı en fazla 2-3 günde bir yıkayın.

Saçlarınızı şimdiye kadar her gün şampuanla yıkıyorsanız, şampuan alışkanlıklarınızı değiştirdikten sonra saç derinizin aşırı yağ vermeyi bırakması birkaç ay sürebilir. Bu tür geçişlerde aşırı yağ emmeye yardımcı olması için kuru şampuanlar kullanın.

2. Saç kremleri ile saçlarınıza bakımı haftada bir kez yapmaya çalışın.

Yağlı saçlara sık sık bakım yapılmasına gerek yoktur. Her yıkadığınızda veya haftada bir kez bakım yapın. Saç kremini saç dipleri yerine saçınızın uçlarında kullanın. Saç kremi avuç içlerine sıkarak ve saçlarının uçlarına sürerek uygulamaya dikkat edin.

3. Saçlarınızı mümkün olduğu kadar geceleri yıkayın.

4. Doğru şampuan kullanmaya dikkat edin.

Yağlı saçlar için üretilmiş şampuanları kullanmak yağlanmayı düşürmeye yardımcı olur. Küçük bir araştırma ile bu sorununuza iyi gelecek şampuanları öğrenebilirsiniz.

5. Saçlarınızı düzleştirmekten mümkün olduğu kadar kaçının.

6. Spor yaptıktan sonra terleyen kafa derinizi suyla durulamaya çalışın.

Egzersiz yaptıktan sonra saçınızı yıkamak isteyebilirsiniz, ancak saçlarınız ter ile ıslandığında, tekrar temiz hissetmek için yıkamanıza gerek yoktur. Saçlarınızdaki yada başınızdaki terden kurtulmak için saçınızı duşta durulayın veya uçlarında biraz saç kremi kullanın. Bunu da yapamıyorsanız fön makinesi ile saçlarınızı kurutabilirsiniz.

Bununla birlikte yağlı saçlı kadınlar kakül kestirirken çok iyi düşünmeli! Yağ birikimi alına temas ederek sivilcelenmeye neden olabilir. Yağlanma dış görünümü etkileyen bir sorun gibi gözükse de, gerçekte daha başka sorunların da başlangıcı…

Eğer ki aşırı yağlanma engellenmezse saç dökülmesi olabilir. Ayrıca pitrosporium adı verilen ve deride bulunan bir mantarın sayısını artırarak saçlarda kepeklenmeye ya da seboreik egzamanın ortaya çıkmasına neden oluyor.

Saçların Yağlanmasına Doğal Çözümler

Saç yağlanmasına çözüm önerilerimizin bu bölümünde sizlere doğal yöntemler ile bu sorundan nasıl kurtulacağımızdan bahsedeceğim.

1. Saç yağlanmasına karşı siyah çay maskesi

1 yada 2 yemek kaşığı siyah çayı bir kaseye koyup kaynatın. Çay yapraklarını süzüp oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Saç derinize ve saçınıza bu karışımı dökün. 5 Dakika beklettikten sonra durulayıp saçınızı yıkayın.

2. Saç yağlanmasına karşı elma sirkesi maskesi

Bir bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesini katarak karıştırın. Saçınızı yıkadıktan sonra elma sirkesi ile su karışımını dökün ve 5 dakika sonra durulayın. Önemli not: Durulama işlemini soğuk suyla yaparsanız daha iyi olur. Bu karışımı haftada 3 defa yaparak saçınıza uygulayabilirsiniz.

3. Saç yağlanmasına karşı elma sirkesi maskesi

İki bardak suya iki limonu sıkıp karıştırın. Yaptığınız bu karışımı saçınıza uygulayıp 5 dakika kadar masaj yapın. Ilık suyla durulayın. Bu karışımı haftada 3 defa uygulayabilirsiniz.

4. Saç yağlanmasına karşı karbonat maskesi

Bir ölçek karbonatı üç ölçek suyla karıştırıp önceden ıslattığınız saçınıza uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu işlemi haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir