Evin güzel kokması için ne yapılabilir?

Son Güncelleme: 19.10.2020 02:32

İnsanın yaşadığı evi güzelleştirmesi, yaşanabilir hale getirmesi önemlidir. Tüm bunların yanında herkesin istediği şeylerden biriside temiz ve mis gibi kokan bir evde oturmaktır. Peki bunu gerçekleştirmek için ne yapabilirim diye soruyorsanız tam yerindesiniz arkadaşlar.

Evin güzel kokması için ne yapılabilir sayfamızda, evinizin misler gibi kokmasını sağlayacak öneriler ve püf noktalarıyla beraber para harcamanıza gerek kalmayacak doğal yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

1. Lambaların etrafına kokular sürün.

Akşamları odalarınızın aydınlığı için kullandığınız lambaların üzerinde yapacağınız basit bir uygulama ile lambaların etrafa ışık vermesinin yanında çok güzel kokuların da yayılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, lambaların yüzeylerine kullanmadığınız kokulardan sürmeniz olacaktır.

Kullanmadığınız kokuların dışında ayrıca vanilya da sürebilirsiniz. Bu uygulama ile odanız mis gibi kokacak ve evinize gelecek misafirlerinizi hayretler içinde bırakacaksınız.

2. Evinizde kokulu mumlar yakın.

Evinizin güzel kokmasını sağlamanın klasik bir yolu mum kullanmaktır. Mumları nereye yerleştireceğiniz konusunda dikkatli olun ve kokuları karıştırmadığınızdan emin olun. Kokularının eve nüfuz etmesine izin veren açık bir alanda olmalıdırlar.

3. Tütsü yakmak evinizin güzel kokmasını sağlar.

Eski dönemlerde oldukça popüler olan tütsü, evinize baharatlı ve sıcak bir koku vermenin güzel bir yoludur. Tek bir çubuk saatlerce dayanabilir ve muhteşem aromatik kokular bırakabilir. Bu yapabilmek için mutlaka bir tütsü tutacağı alın, böylece tütsü çubuğunuzun altındaki yüzey küller düşerken yanmaz.

4. Açık pencerenizin önüne güzel kokulu çiçekler koyun.

Temiz kokudan daha fazla faydaya sahip, taze bitkiler bir evin genel yaşanabilirliğini artırabilir. Seçtiğiniz çiçeklere bağlı olarak, kokular derin ve bitkiselden narenciye patlamalarına kadar değişebilir. Bitkileri açık bir pencerenin yanına yerleştirin, böylece parfümleri evinizde dolaşabilir.

5. Pencerelerinizi açıp eve hava girmesini sağlayın.

Pencerelerinizi açmak birbirine çok yakın binalarda yaşam alanınızın daralmasını sağlayabilir ancak eve temiz hava girmesinin en iyi yöntemi budur. Belirli günlerde pencerelerinizi biraz açın ve ardından yaşam alanlarınıza temiz hava girmesini sağlayın.

Bu sirkülasyon, havanın dolaşımına yardımcı olacak ve evin her yerinde doğal canlılık sağlayacaktır. Sadece kışın çok uzun süre açık bırakmamaya dikkat edin.

6. Yemek pişirmekte evin güzel kokmasını sağlar. Özellikle kekler ve unlu mamuller.

Fırına bir parça kurabiye koymak veya kek pişirmek, bir evin güzel kokması için en iyi yöntemlerden biridir. Unlu mamullerinizin açıkta soğumasına izin verin, böylece kokusu tüm evinizi sarabilir.

7. Kahve çekirdeklerini ısıtmak evde harika kokular oluşmasını sağlar.

Evde sağlıklı bir koku için kahve çekirdeklerini kullanabilirsiniz. Kahve çekirdeklerini yanmaz bir kaba koyun ve altına bir mum yakın. Çekirdekler mumun etkisiyle ısındıkça evin içerisi çok güçlü bir şekilde o harika kahve kokusuyla dolacaktır.

8. Su giderlerini temizlemek evinizin kötü kokmasını engeller.

Su giderlerinizi yıkamak, kokulu maddeleri dışarı çıkarmak için iyi bir yoldur. Temizleme ürünleri ve sıcak su kullanarak giderlerinizi ayda bir yıkayın. Bu, kötü kokuların ve birikmiş ufak parçaların gitmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir