23 Haziran Dünya Dul Kadınlar Günü

Son Güncelleme: 17.09.2020 17:17

23 Haziran dünya dul kadınlar günü olarak seçilen tarih, Birleşmiş Milletler tarafından 23 haziran olarak seçildi. Her kadının olduğu gibi, boşanmış tek başına hayata karşı mücadele veren kadınlar içinde artık bir gün var.

Kadınların toplum tarafından yaşadığı sorunları ve eşlerinden gördüğü şiddet vakalarını hepimiz biliyoruz. Özellikle dul kadınlar, toplum içerisinde dul olmanın zorluklarını daha çok yaşamaktalar. İşte bu sorunlara karşı seslerini duyurabilmek için seçilen tarih 23 haziran oldu.

Dünya Dul Kadınlar Günü

Dünya Dul Kadınlar Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, eşlerini kaybeden milyonlarca kadının karşı karşıya kaldığı sorunlara dikkati çekmek için 23 Haziranı “Dünya Dul Kadınlar Günü” ilan etti.

Dünkü oturumda onaylanan karar tasarısında, BM, üye ülkeler ve sivil toplumdan, 2011’den itibaren 23 Haziranın “Dünya Dul Kadınlar Günü” olarak benimsenmesini istedi.

Tasarı, Loomba Vakfının yaklaşık 60 milyon dulun kötü koşullarda yaşadığını gösteren raporunun ardından Gabon tarafından hazırlanmıştı.

Kampanyayı yürüten Gabon devlet başkanının eşi Sylvia Bongo, bir açıklamasında, dünyanın her köşesinde olan dulların birçok ülkede seslerini duyurabilecek imkanı olmadığını söylemişti.

Puan ver ve yorum yap

Ortalama puan 5 / 5. Kullanılan oy: 1

Bu yazıya ilk puan veren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir