Yaşlanmaya sebep olan yiyecekler

Yaşlanmaya sebep olan yiyecekler nelerdir sayfamızda, olduğumuzdan daha yaşlı görünmemizi sağlayan ve neredeyse her gün yediğimiz yiyecekleri, bunların içinde hangilerinin yaşlanmayı hızlandırdığını öğrenmiş olacaksınız.

Çoğu kişi erken yaşlanmayı, çok fazla güneşe maruz kalmak, stres ve sigara içmekten kaynaklandığını söyler ve bunlar doğrudur ama yaşlanma sürecimizi hızlandırmasıyla bilinen yiyeceklerde vardır. Erken yaşlarda vücudunuzda yaşlanmanın izlerini taşımak istemiyorsanız burada yazdıklarımıza ve bunları yememeye özen göstermelisiniz.

Yaşlanmayı Hızlandıran Yiyecekler

Yaşlanmayı Hızlandıran Yiyecekler

Beslenme uzmanları, unlu mamullerden içeceklere kadar kaçınılması gereken yiyecekleri paylaştılar. İşte yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler ve içecekler.

1. Alkol

Alkolün yaşlanma sürecini hızlandıran dehidratasyon özelliklerine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bir idrar söktürücü olan alkol, vücuttaki sıvıları dışarı atmakla kalmaz, aynı zamanda cildimizi besleyen A ve C vitaminlerinin de dışarı atılmasını sağlayabilir ki buda zararlıdır.

2. Kafein

Güne başlamak ve gerekli enerjiyi sağlamak için tercih edilen kafein, sizi olduğunuzdan çok daha yaşlı gösterebilir. Kafein, susuz kalmış bir cilt ve kırışıklıkların belirginleşmesinde önemli rol oynar. Güne başlamak için kafein yerine bir bardak su içmek sizi hem daha sağlıklı hem de genç gösterecektir.

3. Gazlı içecekler

Gazlı içecekler cilt lekelerine ve kemik erimesine yol açtığı gibi dişlerin de kötü görünmesine yol açar. Gazlı içecekler içerisinde fosforik asit bulunur. Fosforik asitte besinlerin yapıcı etkisini yok eder. Erken yaşlanma belirtilerine sahip olmak istemiyorsanız, mümkün olduğu kadar gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.

4. İşlenmiş karbonhidratlar

İşlenmiş karbonhidratları hemen her gün sofralarımızda görmemiz mümkün ve günlük olarak tüketiriz. İşlenmiş karbonhidratlı besinler kan şekerimizin artmasına sebep olduğu gibi ve ishalde yapabilir. Hem kan şekeri artması hem de ishal cilt sağlığı için olumsuz etkilere sahiptir.

5. Şeker

Şeker, yemeyi çok sevdiğimiz yiyeceklerin hemen hepsinde yeteri kadar bulunmaktadır. Bunlar dışında vücudumuzun ihtiyacından fazla, içeriğinde oldukça şeker barındıran işlenmiş yiyeceklerde vardır.

Kolajen, cildin sıkı ve genç kalmasına yardımcı olur. Çok miktarda şeker tüketildiğinde, şeker molekülleri proteinlerle birleşir ve gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGES) oluştururlar. Bu gerçekleştiğinde, AGES kendisini kolajene bağlar, bu da daha sonra sıkılık kaybına ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur.

6. Pizza

Pizza, yemek hazırlamaya üşendiğimiz yada dışarda karnımızı doyuracak bir şeyler aradığımızda ilk aklımıza gelen yiyecekler arasındadır. Ama pizzadaki karbonhidratlar yağ yakımını önemli ölçüde engeller. Fakat bazı uzmanlar hafta bir defa yenen pizzanın zarar vermediğini söylüyorlar. Artık seçim yapmak size kalmış.

İlgili Makaleler

7. Portakal

Portal, bağışıklığımızı güçlendirdiği için tercih ettiğimiz yiyecekler arasındadır ve kış aylarında oldukça fazla tüketiriz. Her ne kadar vitamin açısından yüksek bir meyve olsa da şekeri yükseltmesiyle de bilinir. Bu yüzden sağlıklı C vitamini alabileceğimiz meyveler elma ve limon.

8. Trans yağlar

Trans yağ, paketlenmiş gıdalarda ve işimizin acele olduğu zamanlarda ayaküstü yediğimiz yiyeceklerde bulunur. Trans yağlar hangi yönden bakarsanız bakın kişinin sağlığına son derece zararlıdır. Cildinizi UV hasarına karşı daha hassas hale getirerek erken yaşlanmaya katkıda bulunurlar. Bunlardan kaçınmak için gıda etiketlerinde trans yağ yoktur yazısını arayın.

9. Tuzlu yiyecekler

Tuz oranı yüksek yiyecekler cildi kurutmayla kalmaz, vücut sıvılarının da tutulmasını sağlar. Buda olduğunuzdan daha kötü bir görünüm bırakabilir. Bu nedenle, yüksek tuz içeren gıdalardan kaçınmanın yanı sıra, yiyeceklerinizi taze otlar ve baharatlarla çeşnilendirmeye çalışmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir