Mevlid Kandili Nedir?

Mevlid Kandili Nedir Kısaca?

Mevlid Kandili Nedir

Her sene yılın belirli zamanlarında Peygamber Efendimiz(s.a.v)’in dünya teşrif edişlerinin yıldönümünü dualarla kıldığımız namazlarla ve bol salavat getirerek idrak etmeliyiz.

O geldi dünya aydınlandı, o geldi insanlar arasındaki eşitsizlikler giderildi, o geldi kölelik kalktı bütün Müslümanların kardeş olduğu dünyaya yayıldı, o geldi karanlık çağ aydınlığa kavuştu.

Bu kadar yazıdan sonra Mevlid Kandili nedir niçin kutlanır demeye gerek var mı? Yinede anlatalım bizler arkadaşlar. Mevlid kandili niçin kutlarız anlamlı ve önemi hakkında bilgilendirelim.

Mevlid Kandili Neden Kutlanır?

Mevlid Kandilli’nin önemi ise İslam Peygamberimiz Hazreti Muhammed(s.a.v)’in doğduğu gece olması.

Mevlid kelime manasıyla ‘doğum zamanı’ demektir. Mevlid Kandili Hazreti Muhammed(s.a.v)’in doğduğu gece olması sebebiyle ön önemli gecelerden biridir. Kesin olmamakla birlikte Hazreti Muhammed(s.a.v)’in Rabiu’l-Evvel ayının on ikinci gecesinde doğduğu söylenir.

Bazı din alimlerine göre Mevlid Kandili kutlaması, Hazreti Muhammed(s.a.v) doğum gününü kutlamadığı için caiz değildir. Ancak İslam aleminde genel kanaat son peygamber Hazreti Muhammed(s.a.v)’in doğum gününün hayırlara vesile olduğu yönündedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir