Mevlid Kandili Nedir

Reklamlar

Mevlid Kandili Nedir Kısaca

Her sene yılın belirli zamanlarında Peygamber Efendimiz(s.a.v)’in dünya teşrif edişlerinin yıldönümünü dualarla kıldığımız namazlarla ve bol salavat getirerek idrak etmeliyiz. O geldi dünya aydınlandı, o geldi insanlar arasındaki eşitsizlikler giderildi, o geldi kölelik kalktı bütün Müslümanların kardeş olduğu dünyaya yayıldı, o geldi karanlık çağ aydınlığa kavuştu. Bu kadar yazıdan sonra Mevlid Kandili nedir niçin kutlanır demeye gerek var mı? Yinede anlatalım bizler arkadaşlar. Mevlid kandili niçin kutlarız anlamlı ve önemi hakkında bilgilendirelim.

Mevlid Kandili Nedir Niçin KutlanırMevlit kandili neden kutlanır

Mevlid Kandili’nin önemi ise İslam Peygamberimiz Hazreti Muhammed(s.a.v)’in doğduğu gece olması.

Mevlid kelime manasıyla ‘doğum zamanı’ demektir. Mevlid Kandili Hazreti Muhammed(s.a.v)’in doğduğu gece olması sebebiyle ön önemli gecelerden biridir. Kesin olmamakla birlikte Hazreti Muhammed(s.a.v)’in Rabiu’l-Evvel ayının on ikinci gecesinde doğduğu söylenir.

Bazı din alimlerine göre Mevlid Kandili kutlaması, Hazreti Muhammed(s.a.v) doğum gününü kutlamadığı için caiz değildir. Ancak İslam aleminde genel kanaat son peygamber Hazreti Muhammed(s.a.v)’in doğum gününün hayırlara vesile olduğu yönündedir.

Reklamlar

"Mevlid Kandili Nedir" için toplam 2 yorum yapmış

  1. mert   29 Mart 2016 at 19:28

    çok yardımı oldu sağol

  2. hilal   06 Mart 2016 at 19:42

    muhteşem çok yardımı oldu:):):):)

Leave a Reply

Your email address will not be published.