Kadir Gecesinin Rahmeti

Kadir Gecesinin Rahmeti Nedir

Kadir gecesi Rahmeti ile Müslümanlar için en önemli gecelerden birisidir. Hatta öylesineki en önemli gece olduğu söylenmektedir. O yüzden bu geceyi iyi değerlendirmeliyiz.

Kadir Gecesinin Rahmeti Hakkında Bilgi

Mübarek Kadir gecesi yaklaşıyor. Ramazan ayının 27. gecesi olan ve Kur’an’da bin aydan daha hayırlı bir gece olduğu tabir edilen Kadir Gecesinde edilen tüm dua ve tövbeler kabul olur.

Yine her kim de faziletine iman ederek ve mükâfatını sadece Allah Teâlâ’dan bekleyerek Kadir Gecesi’nde kalkarsa (namaz kılar, ibadet ederse), geçmiş günahları mağfiret edilir.” (Buhârî; Salatu’t-Teravih 2) buyurmuşlardır. Kadir Gecesi’nin gündüzünü de gecesi gibi ihya etmek gerekir. Onun fazileti de, gecesi gibi büyüktür. Enes b. Malik’ten (ra) rivayete göre; Peygamberimiz (sas), “Dört gece vardır ki, geceleri gündüzleri, gündüzleri de geceleri gibi (faziletli)dir. O gün ve gecelerde Allah Teâlâ, yağmur ve bereketi bol bol ihsan eder, insanları cehennemden azad eder, çok miktarda ihsanda bulunur. Bunlar; Kadir Gecesi ve sabahı, arefe gecesi ve sabahı, Berat Gecesi ve sabahı, cuma gecesi ve sabahı.” (Kenzu’l- Ummal”, 12/322) buyurmuşlardır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı