Berat Kandili Ne Zaman 2022?

Berat kandili ne zaman 2022? Sayfamızda, Şaban ayının 15. gününe denk gelen Berat kandili hangi gün ve ne zaman kutlanır gibi sorular cevaplanmıştır.

Berat Kandili Ne Zaman

Berat Kandili üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15. gecesi kutlanır. Bu gecede Müslümanlar, işledikleri hatalardan ve günahlardan tövbe eder; bağışlanma dilerler. Bu gece Allah(c.c)’ın rahmet ve mağfiretinin dolup taştığı gece olarak bilinir.

Arapçada temize çıkma anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Berat Kandili 2022 yılı için 17 Mart Perşembe akşamını 18 Mart Cuma gününe bağlayan gece kutlanır. Bir kısım Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Berat gecesi hakkında Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) bir hadisi vardır:

Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)

Berat Kandili Ne Zaman Kutlanmaya Başlandı?

Ülkemizde kandillerin kutlanmaya başlaması Osmanlı Padişahı II. Selim dönemine denk gelir. İslam alemi için çok önemli gecelerde camilerin minarelerinde kandiller yakılarak kutlandığı için bu gecelere kandil geceleri denilmiştir. Bu uygulama o günden sonra devam ettirilerek her mübarek gecede gelenek olarak uygulanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir