Stres Cildi Nasıl Etkiler?

Stres cildi nasıl etkiler diye bir soruya ne alakası var diyerek cevap verecek bir sürü insan çıkabilir karşımıza ama durum öyle değil. Evet stresin cilde zararları azımsanmayacak kadar çoktur.

Stresin sadece cilt hastalıkları ile değil vücudumuzda ki her hastalıkla bağlantısı vardır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar sakin olmalı kendimizi stresten uzak tutmaya çalışmalıyız.

Stres Cildi Etkiler Mi?

Stres Cildi Etkiler Mi?

Stres cildi hemde öyle bir etkiler ki aklımız hayalimiz şaşabilir. Cildimiz vücudumuzdaki en büyük organdır ve sedef hastalığı ve egzama alevlenmeleri, sivilce gibi çeşitli şekillerde stres belirtileri gösterebilir.

Bu konuda araştırma yapmış uzmanların hepsinin ortak kanısına göre, stres sonucu en çok karşılaşılan cilt sorunlarının başında, sivilcelenme ve cilt kuruluğu geliyor.

Ancak stresin ortaya çıkardığı en büyük problem erken yaşlanma belirtileri. Fazla stres altında olan kadınlar incelendiğinde, hücrelerinin biyolojik açıdan on yıl daha yaşlı göründüğü belirlenen bir gerçek.

Stres, kortizol hormonunu artmasına sebep oluyor. Özellikle düzenli ve yoğun strese maruz kalındığında yaşlanmayla doğal olarak artacak olan kortizol hormonu genç yaşlarda artmaya başlıyor. Kortizol hem hücre yaşlanmasını hızlandırıyor hem de vücudun savunma sistemini zayıflatıyor. Bu nedenle yaşlılıkta yakalanacağımız hastalıklara daha erken yaşlarda yakalanma olasılığı artıyor.

Yoğun ve sürekli strese maruz kalan kadınlarda östrojen salınımı düzensizleşiyor. Kadınlık hormonlarından östrojen, kolajen üretimini artırdığı için ve başta cilt ve kemikler olmak üzere bedenin yaşlanmasını azaltan etkilere sahip olduğundan, östrojen salınımının düzensizleşmesi yaşlanmayı hızlandırıyor.

Strese, cildi yeteri derecede nemlendirmeme, güneşten korunmama, doğal beslenmeme ve hava kirliliği gibi nedenler de eklendiğinde, cilt problemleri kadınlar için bir kabusa dönüşüyor. Stresli veya öfkeliyken, kaslarınızın kasılması en çok boyunda, omuzlarda ve yüzde etkiler yaratıyor. Kasılma tekrarlandıkça, çizgilere de zemin hazırlıyor. Endişe anındaki kaş çatma ise kırışıklıklara dönüşüyor.

Stresin Cilt Üzerindeki Etkileri

  • *Cildi bozuyor; cilt yaşlanması ve kırışıklıklar gibi sorunlar çıkıyor.
  • *Cildin nem ve yağ dengesini bozuyor.
  • *Akneleri artırıyor ve alerjik reaksiyonlara yol açıyor.
  • *Göz, alın ve ağız çevresinde kasılmalar başlıyor.
  • *Dudaklar uçukluyor.
  • *Stres altında bozulan kan dolaşımı, kılcal damar genişlemelerine ve varislere yol açıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir