El peelingi nasıl yapılır? Ne işe yarar?

El peelingi nasıl yapılır? Ne işe yarar? Sayfamızda, gün boyu yıpranan ellerinize yapılacak peeling tarifleri hazırlanmıştır.

El gün boyunca en fazla kullanılan organların başında gelmektedir. Bu nedenle de yıpranması, kırışması ve eski görünümünü kaybetmesi kadar doğal bir şeyde yoktur. Müdahale edilmediği takdirde çok daha ciddi sonuçları ellerde görmek mümkündür. Bu nedenle onları yıpratacak her işten sonra bakım yapılması şarttır.

İş hayatında olduğu kadar, gün boyu evde kalan ev hanımları da el bakımına dikkat etmelidirler. Çünkü suyla devamlı haşir neşir olmaktan ve ev işlerinden dolayı ev hanımlarının elleri daha fazla yıpranmaktadır. Zamanınız yoksa bile haftada en az bir defa olmak üzere el peelingi yapmak gerekir.


El peelingi nedir?

El peelingi nedir?

El peelingi, ellerdeki ölü deriyi atmak için el derisine yapılan işlemlerin genel adıdır. Ellerde kırışıklık, kuruma ve benzeri sorunlarla karşılaşan kişiler acilen bakım tedavilerine başlamak zorundadırlar. Elde yaşanan bu durumlar genelde belli bir yaştan sonra meydana geldiği için çok dikkatli olmak gerekir. El peelingi yapmanın yararı kurumayı ve yaşlanmayı önlemeye yardımcı olmaktadır.


El peelingi nasıl yapılır?

El peelingi nasıl yapılır?

Evde olan malzemelerle yapacağınız el peelingi tarifleri ve ne işe yaradıkları hakkında bilgilerle karşınızdayız.

1. Ballı yumurtalı peeling tarifi

Yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesini karıştırın, elinize sürüp 20 dakika bekleyin. Ilık suyla yıkayıp krem sürün.

Ne işe yarar?

Bu maskede yine kuruyan ellerin nemlenmesine, kırışıklıkların giderilmesine ve üzerindeki ölü derinin atılmasına yardımcı olur.

2. Patates peelingi tarifi

3 patatesi haşlayın, rendeleyip süt ekleyin, püre yapın, 2 tatlı kaşığı salatalık veya limon suyu ekleyin. Karıştırıp elinize sürün. Soğuyunca ılık suyla yıkayın. Sonra soğuk suyla tekrar yıkayıp krem sürün.
Fazla zamanınız yoksa, elinize yoğurt sürün, 2-3 dakika bekletin.

Ne işe yarar?

Elleri canlandırmaya, üzerindeki ölü deriyi atmaya yardımcı olur. Ayrıca ellerinizde meydana gelen kırışıklıkların da düzelmesinde etkilidir.

3. Tuz sirke peelingi tarifi

1 çay kaşığı tuzu, yine aynı oranda sirkeyi ve yarım limonu karıştırın. Bu karışımı güzelce ellerinizin üzerine sürerek krem gibi yedirin. Daha sonra ılık suyla durulayarak krem sürün.

Ne işe yarar?

Bu maske ile ellerinizin yumuşayacak ve parlak bir görünüm kazanacaktır.

4. Taze salatalık peelingi tarifi

Elinizin derisi kuruysa taze salatalık sürüp bekleyin ve sonra yağlı besleyici krem sürün. Yoğurt veya bal maskesi de kullanabilirsiniz, 5-10 dakika bekletip yıkayın.

Ne işe yarar?

Kuruyan ellerinizi canlandırır ve parlak bir görünüm almasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir