Cilt İçin Peeling Tarifleri

Cilt için peeling tarifleri sayfamızda, cildin yapısına göre çeşitli cilt peelingleri hakkında bilgiler verip size yararlı olacak önerilerden bahsedeceğiz.

Peeling ne işe yarar konusunu artık bilmeyen kimse yoktur ama kısaca cildi ölü hücrelerden temizleme, yenileme işlemi diyebiliriz.

Cilt tipine göre cildinize uygulamanız gereken doğal peeling tariflerini sıralı şekilde bu yazımızda bulacaksınız. Evde herkesin rahatça yapacağı malzemeler ile bu işlemleri yapmak çok basit. Hadi zaman kaybetmeden başlayalım.

Peeling cildi ölü hücrelerden, ufak kırışıklıklardan arındırarak cildi temizleme, yenileme işlemidir. Evde elinizin altındaki malzemelerle yapılacak peeling maskeleri hazırlayabilirsiniz.

Peeling Önerileri

Peeling Önerileri

Peeling önerileri derken yapımı konusunda sizi ilgilendirecek ve yapacağınız yerde değişiklik yapacak zamanlardan bahsedeceğiz.

Peelingi yüzünüze uygulayacaksınız yatağa girmeden önce yapmaya çalışın. Mutlaka yüzünüzün temiz olmasına ve peeling işlemi bittikten sonra besleyici krem sürmeye dikkat edin.

Uyguladığınız peeling sonrasında uygulama yeri yumuşak olmalı ve cilt taze gibi görünmelidir. Uygulamadan sonra kızarıklık fark ederseniz bunun kısa süre içerisinde geçeceğinden emin olabilirsiniz. Eğer geçmiyorsa uygulama yöntemi yada kullanılan üründe yanlışlık var demektir.

Vücudun neresine yaparsanız yapın cildinizin temiz olmasına dikkat edin. Göz etrafında kesinlikle peeling uygulamamaya dikkat edin.

Bir haftada en uygun kullanım şekli 1 yada 2 olmasıdır. Abartmak doğru sonuçlar almak yerine size sıkıntı çıkarak sorunlara yol açabilir. Çok hassas ve sorunlarla dolu bir cilt için ise en uygun kullanım haftada 1 olmasıdır.

Peeling yerine banyoda kullandığınız lifle de bu işlemi yapabilirsiniz.

Evde Yağlı Ciltler İçin Peeling Tarifleri ve Önerileri

Evde Yağlı Ciltler İçin Peeling

Peeling için cebinizi zorlayacak sizi maddi olarak sıkıntıya sokacak kimyasal ürünlere para vermenize gerek yok. Evde olan malzemeler ile yapacağınız, yağlı ciltlere uygulanan peeling tarifleri ve önerileri bu başlık içerisinde ele alınmıştır.

1. Badem Peelingi

Cildinizde gözenekleri açacak ve ona protein sağlayacak badem peelingi ile karşınızdayız. 3 tane bademi un kıvamına gelene kadar ezin. İçine karıştırarak su ekleyerek krem kıvamı almasını sağlayın. Cildinize masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 3 dakika sonra soğuk su ile yıkayın.

2. Kahve Peelingi

Haftada bir defa uygulanması gereken kahve peelingi yağlı ciltler için birebirdir. Bu peeling tarifi için 2 çay kaşığı kadar kahveyi ve yine 2 çay kaşığı kadar zeytin yağını bir kase içerisinde karıştırın. 2 Dakika boyunca masaj yapa yapa cilde uygulayın. Daha sonra soğuk su ile yıkamayı unutmayın.

3. Portakal Peelingi

Haftada bir defa uygulayacağınız portakal peelingi tarifinde, 2 yemek kaşığı kadar kurutulmuş ve öğütülmüş portakal kabuğunu, 2 yemek kaşığı kadar doğal kremi ve 2 çay kaşığı yulafı bir kabın içerisinde karıştırın. Bu karışımı yüzünüze masaj yaparak uygulayın ve kuruduktan sonra soğuk suyla yıkayın.

4. Kil Peelingi

4 Gün arayla uygulanması tavsiye edilen kil peelingi için, 1 tatlı kaşığı kil, 2 yemek kaşığı mısır unu, 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Bu karışımı cildinize 5 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Sonrasında ılık suyla yıkayın.

5. Yoğurt Peelingi

Haftada bir defa uygulanması gereken ve evde olan malzemelerle yapacağınız yoğurt peelingi, 1 tatlı kaşığı mısır unu, 1 yemek kaşığı yoğurt ile yapılmaktadır. Bunları karıştırın daha sonra masaj yapa yapa yüzünüze uygulayın. Kurumasını bekleyip, ovalayarak cildinizden temizleyin ve ılık suyla yıkayın. Son olarak nemlendiricinizi sürün.

Evde Kuru Ciltler İçin Peeling Tarifleri ve Önerileri

Evde Kuru Ciltler İçin Peeling

Cilt tipiniz kuru ise evde yapacağınız peeling tarifleri ile onu nemlendirebilir daha iyi bir görünüm almasını sağlayabilirsiniz. Kuru ciltler için peeling önerisi isteyenlere harika tarifler ile bu başlık içerisinde yardımcı olacağız.

1. Toz Şeker ve Badem Yağı Peelingi

1 Yemek kaşığı toz şeker üzerine 1 tatlı kaşığı badem yağını döküp, şeker taneleri erimeden yüzünüze bu karışımı yedirin. Yaklaşık 10 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

2. İrmik ve Süt Peelingi

1 Yemek kaşığı irmik ile bir yemek kaşığı sütü karıştırın. Koyu bir kıvam alınca (dikkat edin cıvık olmaması gerekir.) yüzünüze masaj yaparak yedirin. On dakika bekleyip ılık suyla yıkayın.

3. Mısır Unu ve Yoğurt Peelingi

1 Yemek kaşığı mısır unu ile 1 yemek kaşığı yoğurdu iyice karıştırın. Yüzünüze masaj yaparak yedirin. On dakika sonra ılık suyla yıkayın.

4. Soda ve Türk Kahvesi Peelingi

1 yemek kaşığı Türk kahvesine birkaç damla soda ilave edip macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Dairesel hareketlerle masaj yaparak yüzünüze sürün, on dakika sonra ılık suyla yıkayın.

5. Bal ve Karbonat Peelingi

Koyu bir kıvam alana kadar 1 yemek kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. Sonra dairesel hareketlerle yüzünüze sürün. On dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Her hafta bunlardan istediğiniz birini yaparak yüzünüzde istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Kuru ciltlere katkısı inanılmazdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir