Yalan Söyleyen Nasıl Anlaşılır?

Son Güncelleme: 15.09.2020 08:25

Yalan söyleyen nasıl anlaşılır sayfamızda, bir insanın yalan söyleyip söylemediğini anlamanın 10 yolundan bahsedeceğiz sizlere.

Yalan söyleyen erkek yada kadın olsun bir şekilde kendilerini ele verirler ve bunu anlamakta çok basittir. Karşınızdaki kişinin anlattıkları doğrumu yalan mı onu anlamak için dikkat etmemiz gereken şeyler nelermiş beraber inceleyelim.

İster telefonda isterseniz yüz yüze olun hareketlerine yada söylediklerine bakarak karşınızdaki kişinin yalan söylediğini anlayabilirsiniz. Erkeğin yalan söylemesi çabuk anlaşılırken kadının ise biraz daha zordur.

1. Tutarsız davranışlar sergiler.

Yaptıkları ile anlattığı arasında tutarsızlık var mı yok mu bakabilirsin. Genelde bu durum karşınızdaki hakkında düşüncelerinizin değişmesine yol açar.

2. En ummadığı soruyu sor

Yalan söyleyen bir insanın mutlaka iyi ve sağlam bir hikayesi vardır. Ve sizin ne sorabileceğinizi bilerek yanıt verirler. İnternet’teki web yalanlarını yakalamak için yalan söylediğiniz kişiyi iyice izleyin. En umulmadık bir anda hazır olmadıkları bir konuda bir soru yöneltin.

3. Davranışlarını değerlendir.

Yalanın en önemli göstergelerinden biri davranışlardaki değişikliktir. Genel olarak heyecanlı olan biri sakinse veya sakin biri heyecanlıysa dikkat edin farklı bir şeyler oluyor demektir.

4. Duygulardaki samimiyetsizlik.

Çoğu insan sahte gülümseyemez. Zamanlama hatası vardır ve normal gülümsemeden çok daha uzun sürer veya diğer davranışlarla karışır. Bazen kızgın yüzle, gülümseme iç içedir. Dudaklar doğal gülümsemeden daha küçük ve daha cansızdır.

5. İçten gelen tepkilere dikkat.

İnsanlar genellikle yalanlarını geçiştirirken şöyle der; ‘İçten gelen bir tepki veya kadına, erkeğe özgü bir sezgi’ ama bu doğru duyguların sapmasından başka bir şey değildir. İçgüdüler yalanların açıklamasında inandırıcı değildir.

6. Çok küçük hareketleri izle.

Çok küçük hareketler mimikler ifadelerin ön açıklamasıdır. Genellikle ikinci dakikanın 25. sn civarında bir gizli duyguyu anlatır. Yani bir kişi çok çok mutlu görünüyorsa gerçekte bazı şeyler için üzülüyor olabilir. Gerçek duygusunun anlaşılmasından duyduğu korku bir an için yüzünde belirir. Gizlenen korku, mutsuzluk, kızgınlık, kıskançlık her neyse bir göz kırpması anı kadar kısa sürede yüze yansır. Bunu yakalamak büyük bir hünerdir. Yapılan araştırmalarda hemen hemen katılanların %99′u bu mikro mimikleri işaretleri göremedi fakat bu bir saatten daha kısa zamanda öğrenilebilir Mikro hareketler sebebi söylemez. Sadece gizlenen bir duygu olduğunu gösterir.

7. İnkar etme.

Yalan söyleyen kişinin hareketleri, söyledikleri, ses tonu, mimikleri birbirini tutmaz. İnkarı gösteren bazı davranışlar vardır.

8. Endişe veya tedirginlik.

Karşınızdaki konuşurken gözlerinize bakamıyorsa ve bu onun her zaman ki hali değilse yalan söylediğinden şüphelenebilirsiniz. Uzağa bakıyor terliyor ve tedirgin endişeli bakıyorlarsa hiçbir şey normal değildir.

9. Çok çok fazla detaycılık.

Eğer birisine ‘Nerede kaldın?’ diye sorduğunuzda karşınızdaki ‘Markete gittim ve yumurta süt şeker almam gerekiyordu ve bir köpeğe çarptığım için çok yavaş gitmek zorunda kaldım’ gibi detaylı olarak bir şeyler anlatıyorsa yalan söylediğinden şüphelenebilirsiniz. Çok fazla detay onları içinde bulundukları durumdan kurtulmak için düşünülen bütünlük içeren bir yalan olabilir.

10. Gerçeği görmemezlikten gelme.

Birisine gerçeği anlatmak yalan söylemekten daha fazla kabul edilir. Herkesin bildiği bir şeyin arkasına sığınarak yalan söylenebilir. Böylece insanların kafası karışır ve söylenilenin doğru olabileceği düşünülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir