Çiçeklerin Dili ve Anlamları

Kimi çiçekler sarı renkte kimileri kırmızı bazıları ise beyaz renkteler. Çiçeklerin dili ve anlamlarını merak ediyorsanız bence bu yazıya göz atmanızda fayda var.

Dünya üzerinde hiç bilinmeyen o kadar çok çiçek var ki saymaya kalkılsa çok acayip rakamlar elde edilebilir. Peki sayısını bile bilemediğimiz bu kadar çok çiçeğin anlamı ve verdiği mesajlar nelerdir biliyor musunuz? Her biri farklı anlamlar taşır.

Çiçeklerin dili var mı diye bu yazıyı okuyana kadar hiç düşünmemiştiniz değil mi? Hatta erkekseniz okusanız da inanmayacaksınız. Evet her çiçeğin bir dili var ve çok şey anlatıyor.

Çiçeklerin Anlamları

Çiçeklerin Anlamları

Çiçeklerin anlamlarını sıralı olarak hikayeleriyle beraber bu başlığımızın altında inceleyebilir, okuduktan sonra alacağınız çiçeklerde değişime gidebilirsiniz. İşte size özel derlediğimiz resimli olarak hangi çiçek ne anlama gelir haberimiz.

Mimoza Çiçeğinin Anlamı

Mimoza Çiçeği

Mimoza çiçeği, dünyanın en beğenilen bence de çok güzel olan çiçekleri arasındadır. Ayrıca kokusu da harika olan mimoza çiçeği en güzel kokan çiçekler arasındadır. Mimoza çiçeği anlamı bakımından neşeyi, mutluluğu ve umudu temsil eder. Bazılarına göre ise fazla alıngansın anlamı taşımaktadır.

Gül Çiçeğinin Anlamı

Gül

Güllerin anlamları renklerine göre değişmektedir. Rengine bakmadan ifade etmek gerekirse gül sevgi anlamına gelir ve sevginin sembolüdür. Kırmızı gül seni seviyorum, ihtirasla bağlıyım sana demektir. Pembe gül ise daha çok arkadaşlık anlamına gelir. Beyaz gül ise birlikte olma isteği anlamına gelir.

İlgili Makaleler

Karanfil Çiçeğinin Anlamı

Karanfil Çiçeği

Karanfil çiçeği, kişinin kendine olan öz saygısını ve güzelliği ifade eder. Koyu kırmızı karanfil ise kalbimi kırdın anlamına gelir. Pembe karanfil seni unutmayacağım anlamı taşırken, kırçıllı karanfil üzgünüm ama bitmek zorunda anlamına gelir. Sarı karanfil ise, beni hayal kırıklığına uğrattın demektir.

Lale Çiçeğinin Anlamı

Lale Çiçeği

Lale çiçeği, anlamı bakımından aşkı ifade eder. Kırmızı lale, aşkımı itiraf etmek istiyorum anlamına gelirken, sarı lale ise umutsuz aşkı ifade etmektedir. Alacalı lale karşısındakine gözlerin çok güzel demektir.

Nergis Çiçeğinin Anlamı

Nergis Çiçeği

Nergis çiçeği anlamı için çeşitli görüşler vardır. Bunlar ilki, güzelsin hatta öylesine güzelsin ki seni senden kıskanıyorum anlamına gelir. Bir diğer görüşe göre nergis çiçeği saygıyı ve asilliği temsil etmesidir. Nergis çiçeği güzel kokusu ile herkesi büyüler.

Leylak Çiçeğinin Anlamı

Leylak Çiçeği

Leylak çiçeği anlamı bakımından ilk defa aşık olduğunu anlatmak için kullanılır. Mor leylak çiçeği sana ilk görüşte aşık oldum anlamına gelir. Beyaz leylak çiçeği ise karşısındakinin çok hoş ve namuslu birisi olduğunu ifade eder.

Açelya Çiçeğinin Anlamı

Açelya çiçeği

Açelya nefse hakimiyet anlamına gelir. Sevdiği kişiye olan hasretin ve neticesinde çekilen acının sembolüdür. Kavuşamama hikayesi ile karşımıza çıkan bir çiçektir.

Menekşe Çiçeğinin Anlamı

Menekşe Çiçeği

Menekşe çiçeği kişiye kendi hakkında bilgiler verip ben çok alçak gönüllü birisiyim anlamı taşır. Hercai menekşe çiçeği ise, devamlı aklımdasın ve ben bu durumdan şikayetçi değilim demektir. Mavi menekşe çiçeği ise, sana sonsuza kadar sadık kalacağım demektir. Mor menekşe çiçeğinin anlamı biraz daha derin olup düşüncelerimde hep sen varsın demektir.

Adaçayı Çiçeğinin Anlamı

Adaçayı Çiçeği

Adaçayı çiçeği eşler arasında “Biz iyi bir aileyiz” mesajıdır. Sevginin saygının ve mutluluğun olduğunun sembolüdür.

Akasya Çiçeğinin Anlamı

Akasya Çiçeği

Akasya çiçeği 4 renk olarak karşımıza çıkar ve her renginin anlamı farklıdır. Pembe veya kırmızı akasya çiçeği güzelliğin, zarafetin ve inceliğin sembolü iken seni beğeniyorum anlamı taşır. Beyaz akasya çiçeği ise dostluğun, arkadaşlığın ve aradaki sevginin çok temiz olduğu anlamına gelir. Sarı akasya çiçeği ise, platonik ve isimsiz aşık anlamına gelmektedir. Bunlardan başka kırmızı gül goncası genç ve güzelsin demektir.

Orkide Çiçeğinin Anlamı

Orkide Çiçeği

Orkide çiçeği rengine göre anlamlar taşır. Diğerlerinden bağımsız genel olarak orkide çiçeği anlamı bakımından sevdiği kişinin çok güzel ve benim için çok özelsin düşüncelerini ifade eder. Beyaz orkide, zarafet, masumiyet ve saf sevgi anlamına gelir. Mor orkide anlamı bakımından, asaleti gücü ve heybetli olmayı temsil eder. Mavi orkide, benim için anlamın çok derin sana aşkımı itiraf ediyorum demektir. Fuşya orkide saflığın ve sevimliliğin sembolüdür. Sarı orkide ise, aranızdaki dostluğun, arkadaşlığın ne kadar sıkı olduğu anlamına gelir.

Papatya Çiçeğinin Anlamı

Papatya Çiçeği

Papatya çiçeği anlamı bakımından temiz bir kalbin simgesidir. Bolluğun, yenilenmenin ve canlılığın temsilidir. Seni en derinden saf bir sevgiyle seviyorum anlamına gelir.

Yasemin Çiçeğinin Anlamı

Yasemin Çiçeği

Yasemin çiçeği anlamı bakımından güzel ve çekicisin demektir. En masum ve saf duyguların sembolü olması sebebiyle genelde tercih edilirler.

Zambak Çiçeğinin Anlamı

Zambak Çiçeği

Zambak çiçeği görünüş olarak dünyanın en güzel çiçekleri arasındadır. Zambak çiçeği anlamı bakımından renklerine göre belirlenmiştir ve her bir rengin anlamı çok farklıdır. Zambaklar genel olarak ifade etmek gerekirse her zaman saflığın, güzelliğin, annelik ve doğurganlığın, asaletin, masumiyetin ve gençliğin sembolü olmuşlardır.

Beyaz zambakBeyaz zambak çiçeği anlamı iffet, erdem, temizlik demekken, sarı zambak gösteriş, sağlık, neşe ve eğlence demektir. Turuncu zambak, hırs, güven ve onur anlamlarına gelir. Kırmızı zambak anlamı bakımından, tutkuyu ve içindeki ateşi ifade eder.

Ananas Çiçeğinin Anlamı

Ananas Çiçeği

Ananas çiçeği sen kusursuz birisin anlamı taşır. Karşısındaki kişiye onu ne kadar çok beğendiğini ve onda hiç bir kusur görmediğini anlatmanın sembolüdür.

Ardıç Çiçeğinin Anlamı

Ardıç çiçeği her ne olursa olsun her zaman seni koruyacağım anlamına gelir. Karşısındakine kendisine güvenmesi gerektiğini ve o yanındayken hiç bir şeyden korkmaması gerektiğini anlatır.

Ayçiçeğinin Anlamı

Ayçiçeği

Ayçiçeği sana tapıyorum anlamına gelir. Karşınızdakine karşı olan sevginizin ve onu ne kadar çok sevdiğinizin sembolüdür. Bu sevgi öyle büyüktür ki Allah(c.c) korusun tapınma derecesine gelmiştir.

Badem Çiçeğinin Anlamı

Badem Çiçeği

Badem çiçeği aşkımızın sürmesini ümit ediyorum anlamı taşır. Sevdiği kişiye onu sevdiğini ve asla ayrılmak istemediğini belirten bir semboldür.

Çan Çiçeğinin Anlamı

Çan Çiçeği

Çan çiçeği aşkımıza sadakatle bağlıyım anlamı taşır. Kısaca söylemek gerekirse, seni seviyorum ve senden başka kimseyi gözüm görmüyor anlamına gelir.

Çin Gülü Çiçeğinin Anlamı

Çin Gülü

Çin gülü çiçeği yada diğer adıyla Japon gülü çiçeği zarif ve çok güzelsin anlamına gelir. Zaten çiçeğe baktığınız zaman güzelliğini sizde fark edeceksiniz.

Çuha Çiçeğinin Anlamı

Çuha Çiçeği

Çuha çiçeği çok güzelsin anlamına gelir. Bir önceki çiçekte olduğu gibi buda güzelliğin gözlerimi kamaştırıyor anlamı taşır.

Defne Çiçeğinin Anlamı

Defne Çiçeği

Defne çiçeği terfi eden kişilere gönderilir; “şan, ün, görkem” anlamı taşır. Bir nevi kutlamak ve bulunduğu mevkiden daha yukarıya çıkması temennisidir.

Elma Çiçeğinin Anlamı

Elma Çiçeği

Elma çiçeği, karşısındakine olan engel olduğu duygularının açığa çıkması anlamına gelir. Ona “İtiraf etmem gerekirse, seni görünce şeytana uyasım geliyor; ya senin?” sorusunu sormuş olursunuz.

Fesleğen Çiçeğinin Anlamı

Fesleğen Çiçeği

Fesleğen çiçeği, karşınızda olan kişiye iyi dileklerinizi anlatma anlamına gelir. Bu yüzden aşk anlamında değilde daha çok iyi dilekleri anlatır.

Fulya Çiçeğinin Anlamı

Fulya Çiçeği

Fulya çiçeği, kişinin sevgilisine geri dönmesi için bir temenni anlamına gelir. Sevdiği kişiye sevgilim geri dönmeni çok istiyorum der.

Gardenya Çiçeğinin Anlamı

Gardenya Çiçeği

Gardenya çiçeği, beni unutma, gerçek aşkımsın anlamına gelir. Kişinin karşısındaki sevdiği kişiye hep benimle ol sakın aklından çıkmayayım dileğini belirtir.

Hanımeli Çiçeğinin Anlamı

Hanımeli Çiçeği

Hanımeli çiçeği sana olan bağlılığım sonsuza kadar sürecek sözlerinin bir çiçekte toplanmış halidir. Sevginizin ne kadar büyük olduğunun göstergesidir.

Ihlamur Çiçeğinin Anlamı

Ihlamur Çiçeği

Ihlamur çiçeği, evli çiftler için “Seni seviyorum” anlamı taşır. Yine görüntüsü itibari ile evli çiftlerin arasındaki sevgiyi gösterir.

Kaktüs Çiçeğinin Anlamı

Kaktüs Çiçeği

Kaktüs çiçeği, önümüze ne engeller çıkarsa çıksın aşkımız için zorluklara katlanmalıyız anlamına gelmektedir.

Kamelya Çiçeğinin Anlamı

Kamelya Çiçeği

Kamelya çiçeği kusursuz bir aşık olduğun anlamına gelir. Yaptığınız her şeyi aşk için yaptığınız ve aşk üzerine ne varsa tamamının sizde olduğunun sembolüdür.

Diğer Çiçeklerin Anlamları

KRİZANTEM (BEYAZ): “Bana gerçeği söyle!”

MELEKOTU: “İlham kaynağımsın.”

MERSİNAĞACI: “Çok mutluyum, çünkü seni seviyorum!”

NANE: “Sana karşı içimde sıcak hisler besliyorum.”

ÖKSEKOTU: “Sorunların üstesinden geleceğim.”

PELESENK: Sabırsızlık; “Aşkım, daha fazla bekletme!”

PETUNYA: “Umudunu yitirme!”

PORTAKAL: Karşılıklı aşk; “Ben de seni seviyorum.”

REZENE: Övgüye değer.

SARDUNYA: “İçin rahat olsun, her zaman yanındayım!”

SARMAŞIK: “Aşkıma sadığım!”

SEDİR YAPRAĞI: “Senin için yaşıyorum.”

SÜSEN ÇİÇEĞİ: “Sana bir haberim var!”

SÜSEN ÇİÇEĞİ (SARI): İhtiraslı bir aşk.

İSPANYOL YASEMİNİ: “Bence, sen çok seksi ve şehvetlisin!”

YENİBAHAR: “Acını paylaşıyorum.”

ZEYTİN: “Barışalım!”

Peki ya siz hangi çiçeği kendinize daha yakın görüyorsunuz. Sizin çiçek renginiz hangisi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir