Ümit Davala Kimdir Biyografisi Hayatı

Reklamlar

Ümit Davala Hayatı Ümit Davala Kimdir Biyografisi

Ümit Davala, 30 Haziran 1973’da Almanya’nın Mannheim kentinde doğdu. Almanya’da futbola başlayan ve Türkiye’de Gençlerbirliği, İstanbulspor gibi kulüplerde de oynayan Ümit Davala, 1995-1996 sezonunda Fatih Terim’in Galatasaray’ın başına gelmesiyle Diyarbakırspor’dan transfer edildi ve buradaki performansı ile Türk futbolunun önemli oyuncularından biri durumuna geldi.

Galatasaray’da 4 şampiyonluk ve 2000 yılında UEFA Kupası ve Süper Kupa’yı kazanma başarısını gösteren futbolcu, 2002 Dünya Kupası’nda 3. olan Türk Milli Takımı kadrosunda yer aldı. Daha sonra İtalya’da AC Milan ve kısa süreli olarak İnter Milan takımlarında oynadı. 2003 yılında Bundesliga takımı SV Werder Bremen’e transfer olduğu ilk sezonunda şampiyonluk yaşadı.

41 kez Türk milli takımının formasını giyen Ümit Davala’nın milli kadroda attığı 4 gölü bulunmaktadır.. Özellikle 2002 Dünya Kupası sırasında çok kritik maçlar olan Japonya ve Çin maçlarında attığı goller ve çeyrek finalde İlhan Mansız’ın Senegal’e attığı goldeki asistiyle bu turnuvdaki başarının en önemli oyuncularından biri oldu.

Bir süre müzikle de ilgilen Ümit Davala, 2004 yazında Rap tarzında bir müzik albümü çıkardı. Şu anda ise Ümit Milli Takım’da antrenörlük yapmaktadır.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.