Kuymak Tarifi

Son Güncelleme: 15.09.2020 17:58

Kuymak TarifiTrabzon Usulü Kuymak Nasıl Yapılır

Yemek programlarında televizyonlarda en fazla yapılan ve yapılışı en fazla merak edilen görünüşü değişik olan bir yemek çeşidimiz ile karşınızdayız. Trabzon’da mıhlama da denilen bu yemeğe yöreye göre başka başka çeşitli isimler takılmıştır. Tarifimiz 4 kişilik olup 5 dakika hazırlama süresi ile 10 dakikada pişirme süresini katarsak toplam 15 dakikada hazır hale gelmektedir.

Öncelikle şunu söyleyelim arkadaşlar yapımı çok kolay ve kısa sürede sofraya yetiştirebileceğiniz bir lezzet. Özellikle Karadeniz bölgesinde yoğun olarak yapılan ama daha sonra tüm yurda yayılan bu tarif pratik olmasıyla sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir.

MALZEMELERİ
Hemen belirtelim evdeki kişi sayısına göre malzemeleri biraz arttırabilirsiniz. Çok seveceğinizi de düşünürsek biraz daha eklemeler yaparak yapabilirsiniz.
85 gram Trabzon peyniri
Yemek kaşığı ile 2 defa tereyağı
Yemek kaşığı ile 2 defa mısır unu
1 su bardağı su

Gördüğünüz gibi malzemeler sadece 4 adet şeyden oluşmaktadır ve o yüzden yapamam pişiremem diye sakın üzülmeyin. Kısa bir sürede de sofraya getireceğinize emin olabilirsiniz. O yüzden yapmaktan sakın vazgeçmeyin.

HAZIRLANIŞI
Tavaya tereyağını koyup eridikten sonra mısır ununu ekleyin ve karıştırın. Hafif rengi dönüp kokusunu verince 1 su bardağı soğuk suyumuzu da yavaş yavaş ekleyip karıştırmaya devam edelim. Eğer karışmaz isek topaklanma olur. Suyla beraber 2 yada 3 dakika kadar daha kavurup ocağın altını kısalım.

Daha sonra peyniri ilave edip karıştırmadan peynirin içinde erimesini bekleyelim. Peynirler eridikten sonrada çok fazla olmamak şartıyla alttan üstte doğru 3 yada 4 defa karıştırıp tereyağının üste çıkmasını bekleyelim. Tereyağı üste çıktımı ocağımızın altını kapatalım ve artık soframıza koyarak servise başlayabiliriz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir