insanların düşünceleri okunabilir mi?

Son Güncelleme: 13.09.2020 23:00

İnsanların ne düşündükleri ve düşüncelerin okunması konusunda devamlı yazılar ve araştırmalar yapılıyordu ve Kaliforniya üniversitesi insan düşüncelerini fotoğrafa dönüştürmeyi başardıklarını kaydetti.

ABD’de Kaliforniya Üniversitesi tarafından geliştirilen sistem sayesine insan düşüncesi hatasız bir şekilde okunabiliyor.

DÜŞÜNCE RESİMLERE DÖNÜŞTÜ

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, görüntülenen imgelerin beyinde nasıl temsil edildiğini bulundu, zihinsel hareketler resimlere dönüştürüldü. Böylelikle rüya okuma ve zihinle çalışan bilgisayarlara bir adım daha yaklaşıldı. Nörolog Jack Gallant “beyin ve düşünce okuyan sistemler için kullanılabilecek bir düzenek” dedi.

SİSTEM FOTOĞRAFI TAHMİN ETTİ

Zihinsel hareketlerin resimleri tanımlamak için kullanıldığı suitemi Gallant bir sihirbaz olarak tanımlıyor. “Nasıl sihirbaz bir deste kart içinden seçilen kartı tahmin edebiliyorsa bu durumda o kart evrende görüntülenebilecek herhangi bir fotoğraf olabilir ve sihirbaz kartlara hiç bakmadan tahmin yapmak zorunda” dedi.

Düzenek oluşturulduktan sonra deneklere bir takım resimler gösterildi ve daha sonra sinirsel aktiviteler önceden ayarlanan 6 milyonluk veri bankasındaki fotoğrafla eşleştirildi. Vanderbilt Üniversitesi’nden Frank Tong araştırmanın etkileyici olduğunu belirtti..

Dini açısından böyle bir şey olabilir mi tartışmak gerek çünkü düşüncelerin resime dökülmesi bence okunması anlamında kullanılmamalı. O daha farklı bir şeyi ifade ediyor.

KARACABEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir