Diş gıcırdatması neden olur?

Bu yazımızda diş gıcırdatmasının nedenleri ve diş gıcırdamasını önlemek için ne gibi önlemler alınmalıdır bu konulara değineceğiz. Uzmanlar diş gıcırdatmasının aslında psikolojik olduğunu söylüyorlar.

Gece uyurken dişlerin gıcırdatılması ve çene sıkma olayının temelinde psikolojik sorunların yatmaktadır. Uyurken diş sıkmak son zamanlarda o kadar çok arttı ki 4 insandan birisinde görülmekte.

Diş gıcırdatması neden olur? Bitkisel tedavi yöntemleri

Diş gıcırdatması neden olur? Bitkisel tedavi yöntemleri

Uyurken diş gıcırdatma veya çene sıkma olayının temelinde psikolojik sorunlar yatmakta, çözüm ise sıkıntıya neden olan sorunun giderilmesinde. Eğer gece uykunuzda bilinçsiz olarak dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, mutlaka gün içinde yaşadığınız sorunlar sizi etkisi altında bırakmıştır. Günlük hayatımızda çeşitli problemlerden dolayı strese kapılmaktayız, bunlar da bizleri olumsuz etkiliyor. Gece uykuda ise bunların yansıması yaşanıyor.

Diş gıcırdatmaya çocuklarda ve hatta dişleri çıkan bebeklerde bile rastlanmaktadır. Çocuğunuzda diş gıcırdatma olayına şahit oluyorsanız, mutlaka sorunlarını irdeleyin. Arkadaşları ile tartışma yaşamış olabilir, bakıcısı ile problemi olabilir.

Diş gıcırdatma bilinçaltında yapılır ve uykuda olan kişi bunun farkında bile olmaz. Diş yapısının da diş gıcırdatma olayına etkisi olabilir. Sürekli diş gıcırdatma olayının yaşanması halinde eklemlerde ağrı, çene dokusunda hassasiyet oluşabilir. Ayrıca baş ağrısı ve ağız yapısı da bozulabilir. Dişlerde küçülmeler meydana gelebilir.

Diş gıcırdatmasına iyi gelecek 5 bitkisel çözüm yöntemi

LAVANTA YAĞI MASAJI
3 yada 4 damla lavanta otu yağı ile bir tatlı kaşığı badem yağını yada zeytinyağını karıştırarak çeneye ve boyun bölgesine masaj yaparak uygulayın. Sakinleştirme ve yatıştırma özelliği ile sizin rahatlamanızı sağlayacaktır. Gece yatmadan yada günün belli saatlerinde uygulayabilirsiniz.

ZERDEÇAL VE SÜT ÇAYI
Bir bardak sütü kaynatıp içine bir tatlı kaşığı zerdeçal atın ve renk alana kadar karıştırın. Daha sonra ateşten alıp içine bir yemek kaşığı bal ekleyerek için. Süt uykunuzu güzel almanızı sağlayacak ve sizi rahatlatacaktır. Diş gıcırdatmasından kurtulmak için en etkili yöntemlerden birisidir.

PAPATYA ÇİÇEĞİ ÇAYI
2 tatlı kaşığı kuru papatya çiçeğini bir bardak sıcak suya atıp 5 dakika bekletin. Süzdükten sonra içine biraz limon ve bal karıştırın. Yatmadan önce için. Bitkisel çay vücudunuzu rahatlatacak ve diş gıcırdatma sorununuz en aza inecektir.

KEDİ OTU ÇAYI ve MASAJI
Sizin kaslarınızın gevşemesine ve rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacak kedi otu çayı, ruhsal ve bedensel açıdan da rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir tatlı kaşığı zeytin yağını birkaç damla kedi otu yağıyla karıştırıp boyun ve çene bölgesine masaj yapıp rahatlamayı da sağlayabilirsiniz.

NANE YAĞI MASAJI
Uyumadan önce çene, omuz, boyun ve yüz kaslarınıza nane yağı ile masaj yapın. Masaj kaslarınızı gevşetirken, diş gıcırdatmasını da önleyecektir. Özellikle strese bağlı diş gıcırdatması bu şekilde önlenecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir