Zülfü Livaneli Kimdir Biyografisi Hayatı

Bu yazımızın içeriğinde Zülfü Livaneli hayatı, Zülfü Livaneli biyografisi, Zülfü Livaneli kimdir ve kendisi ile ilgili başka bilgiler bulunmaktadır.

Zülfü Livaneli

Türkiye’nin en tanınmış şarkıcılarından birisi olan ve siyasi kişiliği ile de uzun bir süre gündemde kalan ülkemizin en aydın insanlarından birisidir.

Zülfü Livaneli

Bu yazımızda Yasemin Dalkılıç kaç yaşında, nereli, boyu kaç, kilosu gibi bilgileri öğrenme imkanına sahip olacaksınız.

İşte Zülfü Livaneli Biyografi Hayatı
Zülfü Livaneli Kaç Yaşında: 74 yaşında. (20 Haziran 1946 Doğumlu)
Zülfü Livaneli Boyu: 1.76 cm boyundadır.
Zülfü Livaneli Saç Rengi: Beyaz
Zülfü Livaneli Nereli: Konya
Zülfü Livaneli Hangi Burç: İkizler Burcu
Zülfü Livaneli Ne iş Yapıyor: Türk müzisyen, senarist, politikacı, yazar ve yönetmen.

Ülkemizin bu renkli kişiliğini tanıdıkça nereli, nerede doğdu, ailesi gibi hakkında bilgileri burada okumuş olacaksınız.

Gerçek adı Ömer Zülfü Livaneli’dir. 20 Haziran 1946 yılında Konya-Ilgın’da doğan Livaneli, müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri John Baez, Maria Farandouri gibi sanatçılar tarafından yorumlandı.

Kültür, sanat ve politika alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaşamı boyunca 300’e yakın besteye ve 30 film müziğine imzasını attı.

Bugüne kadar üç uzun metrajlı film yönetti; “Yer Demir Gök Bakır”, “Sis” ve “Şahmeran”. Valencia Film Festivalinde “Altın Palmiye” ve 1989’da Montpelier Film Festivalinde “Altın Antigone” ödülüne layık görüldü. “Sis”, “En iyi Avrupa Film Ödülü”ne aday gösterildi. Sanatçının filmleri Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İsviçre, ve Japonya’da gösterime girdi ve BBC, WDR, İspanya, Kanada ve Japon televizyonları gibi bir çok televizyon şirketine satıldı.

Ekim 1986’da Cengiz Aytmatov’un daveti üzerine Federico Major, Yaşar Kemal, Arthur Miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı Kırgızistan ve daha sonra Wengen, Granada ve Mexico City’de toplanan Issyk – Kul Forumunda yer aldı.

İlgili Makaleler

Livaneli, Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov gibi ünlü kişilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulundu.

1996 Yılında Paris’te merkezi bulunan UNESCO (Birleşmiş Milletlerin Eğitim Kültür Bilim Kurulu) tarafından büyük elçilik verilen sanatçı Livaneli, orjinali ilk kez 1978’de çıkan “Nazım Türküsü”adlı albümde Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.

Arafta Bir Çocuk”, “Engereğin Gözündeki Kamaşma” ve “Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm” kitaplarının yazarı olan Livaneli, çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı da yapmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir