Zübeyde Hanım Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım enteresan yaşamı ile öğrenilmesi gereken insanlardan birisidir. İşte Zübeyde Hanım biyografisi ve hayatı bu haberimizde sizlerle.

Zübeyde Hanım

Türk tarihine iz bırakmış bir evlat yetiştirmiş olan Atatürk ve Makbule’nin annesi Zübeyde Hanım ilginç yaşam öyküsü ile bizlere de örnek olacak bir hikaye bırakmıştır arkasında. Tıpkı Atatürk’ün doğduğu yer gibi annesi de Selanik’te dünyaya gelmiştir.

1857 Yılında şimdiki Yunanistan’a bağlı Langaza’da dünyaya gelen Makbule Hanım aslen Karamanlıdır. Yani birilerinin söylediği gibi dini dili ırkı başka değil bu toprakların evladıdır. Savaş yıllarında çalkantılı bir hayat hikayesine sahip olan Makbule Hanım zorluklara rağmen yaşamı boyunca hep dik durmaya çalışmıştır. Şimdi biraz daha ayrıntılı olarak incelemeye başlayalım.

Zübeyde Hanım Kimdir?

Zübeyde Hanım sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün değil, Türk Milletin annesidir. 1857 Yılında doğan Zübeyde Hanım aslen Karamanlı olup, daha sonra Selanik’e yerleşmiş bir ailenin kızıdır. Dindar bir ailenin kızı olan Zübeyde Hanım, ömrünün sonuna kadarda dinine bağlı birisi olarak yaşamıştır.

Babasının adı Sofuzade Feyzullah Ağa annesinin adı ise Molla Hanım’dır. O dönemde lakaplarına göre hitap etmek meşhur olduğu için bu şekilde isimler almışlardır. Annesinin asıl adı Ayşe Hanım babasının ki ismi Sadullah Bey’dir.

Ali Rıza Bey ile evlendikten sonra Zübeyde Fatma, Ömer ve Ahmet isimlerinde çocukları olmuştur. Daha sonra ise Mustafa, Makbul ve Naciye isimlerinde 3 çocukları daha olmuştur. Çocuklarının hepsi küçük yaşlarda vefat etmişler sadece Mustafa ve Makbule kalmıştır.

Ali Rıza Bey vefat edince hayatın zorlu şartları onu ikinci evlilik yapmak zorunda bırakmıştır. Ragıp Bey ile evlenmiş ama çocukların karşı çıkmaları üzerine boşanmıştır. 1923 Yılında İzmir’de vefat etmiştir.

Zübeyde Hanım Kimdir?Zübeyde Hanım Biyografi Hayatı Kısaca

Zübeyde Hanım Kaç Yılında Doğdu?: 1857 Yılında doğmuştur.
Zübeyde Hanım Nerede Doğdu?: Yunanistan’a bağlı Langaza’da dünyaya gelmiştir.
Zübeyde Hanım Kaç Yaşında Öldü?: 66 Yaşında vefat etmiştir.
Zübeyde Hanım Ne Zaman Yaşadı?: 1238 Yılları ile 1321 yılları arasında yaşamıştır.
Zübeyde Hanım Ne Zaman Öldü?: 14 Ocak 1921 yılında İzmir’de vefat etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir