Ziya Uygur Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ziya Uygur, 1912 Senirkent, Isparta doğumlu olup, 7 Mart 1999’da 87 yaşında ölen yazar ve siyasetçidir. Annesinin adı Emine, babasının adı İbrahim olan Uygur, Bursa Askeri Lisesi ve Hava Harp Okulu mezunudur. Kitapları Tarih Boyunca İnkılaplar-İhtilaller ve Siyonizm, Çağlar Boyunca Devrimler-İhtilaller ve Siyonizm defalarca İngilizce ve Arapçaya çevrilmiştir.

Ziya Uygur Kimdir?

Doğum tarihi1912, Isparta
Doğum yeriSenirkent, Isparta
Ölüm tarihi7 Mart 1999 (87 yaşında)
KitaplarıTarih Boyunca İnkılaplar-İhtilaller ve Siyonizm, Çağlar Boyunca Devrimler-İhtilaller ve Siyonizm
EğitimBursa Askeri Lisesi, Hava Harp Okulu
MeslekSiyasetçi, Yazar
EbeveynleriEmine Hanım, İbrahim Bey

Ziya Uygur Biyografisi ve Hayatı

Ziya Uygur, 1912 yılında Isparta’da doğdu. Doğum yeri Isparta Senirkent olmasına rağmen babası İbrahim Bey tarafından nüfus kağıdına Taşkent yazdırıldı. İlköğrenimi Senirkent’te tamamlayıp, 1934 Bursa Askeri Lisesi’ni 1937 yılında da Hava Harp Okulu’nu bitirip mezun oldu. Çeşitli askeri birliklerde görev yapıp yüzbaşı rütbesine yükselen Ziya Uygur, 1946 yılında sağlık sorunları sebebiyle emekli edildi.

Askerlikten emekli olduktan sonra İstanbul Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde 15 yıl boyunca eski metinler uzmanı olarak görev yaptı. Tevrat ve İncil’i ezbere bilen Ziya Uygur, 1952 yılında “Tarih Boyunca İnkılaplar-İhtilaller ve Siyonizm” kitabını çıkardı. Bu kitap İngilizce ve Arapçaya çevrilerek defalarca yayınlandı.

Ziya Uygur, 7 Mart 1999 yılında 87 yaşında iken İstanbul’da vefat etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir