Yusuf Ziya Bahadınlı Biyografisi Hayatı

Yusuf Ziya Bahadınlı Hayatı Yusuf Ziya Bahadınlı Kimdir Biyografisi

927 yılında Bahadın/Yozgat’ta doğan Yusuf Ziya ilkokulu orada okudu. 9 Eylül olarak kayda geçmiş olan doğum günü de ilkokula yazılırken nüfus cüzdanı çıkartmak gerekince nüfus memurunca uygun görülmüştü.

Bahadınlı, pantalonu, cekedi, ayakkabıyı ortaouklda giydi. 35 kişinin yaşadığı bir evde üstelik köyün en zengininin çocuğu olarak yaşadı. Belli sürelerle Yozgat Ortaokulu, Pazarören Köy Enstitüsü, Yüksek Köy Enstitüsü, Balıkesir Eğitim Enstitüsü, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde (Edebiyat Bölümü) okuyan Bahadınlı, öğretmenlerinin ve arkadaşlarının ‘Kızılbaş Çocuğu’ sataşmaları arasında geçirdi ortaokul yıllarını.
İspir’de öğretmenlik yaptığı yıl ‘Çalışkan’ olan soyadını ‘Bahadınlı’ olarak değiştirdi.

6 ay kadar Ankara’da Türk Hava Yolları’nda çalışan Bahadınlı bir havalimanında Müdürlük görevini kabül etmeyerek buradan ayrıldı. Bu iş ona göre değildi. 1958 yılında bir yayınevi kurma isteği onda önlenemez hale gelmişken İstanbul’a geldi. Kadıköy’de kitabevi olsun isteğiyle açtığı dükkanını bakkaliyeye dönüştürmek zorunda kaldı.

Para kazandı. Kazandığı parayla bir yayınevi açtı! 16 yıl süren Hür Yayınevi’ni, 12 Mart sonrasında Yeni Dünya Yayınevi olarak sürdürdü. 6 Sayı çıkan Yeni Dünya dergisini çıkardı.
Bundan önce de ‘İlke’ dergisini çıkartmıştı. Ortaklarına bırakarak ayrıldığı bu dergiyi babadan kalma tarlaları satarak yürütmeye çalışıyordu. O yayınladıkça polis topluyordu!

Bu dergi yüzünden onunla çok uğraştılar. Kanser tanısı konan karısına yurt dışına çıkabilmesi için pasaport verilmedi! Kuruluşundan kısa bir süre sonra üye olduğu TİP’in Yozgat örgütlenmesini yaptı. Örgütlenme barajını aşmak için kuruluşu yapılan bu ilde tek bir sosyalist yoktu. Bahadınlı Yozgat’ta TİP’i örgütledi ve 1965 yılında Milletvekili seçildi!

Hazırladığı ‘Türkçe Deyimler Sözlüğü’, ‘Türkçe Deyimler ve Kaynakları’ gibi çalışmalar okullara sokulmamaya başlanınca Atasözleri Sözlüğü’nü Aydın Su adıyla çıkardı. Ankara’da çıkan Emek dergisindeki bir yazısı yüzünden yargılandı. 12 Eylül darbesi nedeniyle, 1979 Mart’ında bir yıl için gittiği Avrupa’da 12 yıl zorunlu olarak kaldı. 1991′de 141 ‘ 142′nin kaldırılmasından sonra Türkiye’ye döndü. Bahadınlı Sosyalist İktidar Partisi üyesidir.

Eserleri

İlgili Makaleler

İtin Olayım Ağam ‘ Hikayeler
Haçça Büyüdü Hatit Oldu ‘ Hikayeler
Geçeneğin Karanlığında ‘ Hikayeler
Tavandaki Kırmızı ‘ Hikayelerinden Seçmeler
Güllüceli Kâzım ‘ Roman
Güllüce’yi Sel Aldı ‘ Roman
Gemileri Yakmak ‘ Roman
Açılın Kapılar ‘ Roman
Devekutu Rosa ‘ Roman
Lidya ‘ Gözleri Yaprak Yetili ‘ Roman
Öyle Bir Aşk ‘ Anı Yazıları
Türkiye’de Eğitim Sorunu ve Sosyalizm ‘ İnceleme
Dört Sosyalist Ülke ‘ Gezi
Türkçe Deyimler ve Kaynağı ‘ Araştırma
Türkçe Deyimler Sözlüğü ‘ Sözlük
Atasözleri Sözlüğü (Aydın Su adıyla) ‘ Sözlük

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir