Yusuf Bozkurt Özal Kimdir? Eşi, Biyografisi ve Hayatı

1940 Yılında doğan ve öldüğü 2001 yılına kadar hem kamu hem de özel sektörde işler yapan Yusuf Bozkurt Özal, hayatı ve biyografisi ile bu haberimizde.

Yusuf Bozkurt Özal

Yusuf Bozkurt Özal, Dünya Bankası, Devlet Bakanlığı gibi daha bir çok hizmette bulunmuş, Turgut Özal’ın kardeşi Malatya Milletvekillidir. Ölümüne kadar aralıksız hemen her işte çalışmış, çok deneyimli ve üst düzey bir bürokrattır. 1940 yılından öldüğü 2001 yılına kadar hayatını dolu dolu yaşamış nadide insanlardan birisidir.

Ayrıca ağabeyi Turgut Özal’ın partisinden ayrıldıktan sonra Yeni Parti adıyla bir parti kurmuştur. Hayatı siyasetle iç içe geçmiş çok çeşitli görevlerde bulunmuştur. Şimdi Yusuf Bozkurt Özal kimdir? Eşi ve kendisi hakkında ki bilgileri inceleyelim.

Yusuf Bozkurt Özal Kimdir?

1940 Yılında Malatya’da Mehmet Sıddık Özal ve Hafize Özal çiftinin 3 çocuğundan birisi olarak dünyaya gelmiştir. Yusuf Bozkurt Özal 2001 yılında kanser sebebiyle Ankara’da vefat etmiştir.

Yusuf Bozkurt Özal Biyografisi ve Hayatı

Kaç doğumlu?: 1940 Malatya doğumludur.
Annesi ve Babasının adı ne?: Hafize Özal, Mehmet Sıddık Özal.
Aslen nereli?: Yusuf Bozkurt Özal Malatyalıdır.
Eşi kimdir?: Heidi Elisabeth.
Ne iş yapıyor?: İşadamı, siyasetçi, Türk mühendis.

1940 doğumlu olan Yusuf Bozkurt Özal, 1957 yılında PTT bursuyla İngiltere’ye gitti. Liverpool Üniversitesinde elektronik ve telekomünikasyon dalında mühendislik eğitimi, Londra Üniversitesinde doktora yaptı. 1979-1984 yılları arasında Dünya Bankası’nda çalıştı.

1984 yılında DPT Müsteşarlığı’na atandı. 1987 yılına kadar Ekonomik işler Yüksek Koordinasyon Kurulu, Yüksek Planlama Kurulu, Para Kredi Kurulu üyelikleri ve İslam Bankası’nın icra direktörlüğü yaptı. Ağabeyi Turgut Özal’ın ısrarıyla politikaya girdi ve 1987 yılında ANAP Malatya milletvekili seçildi.

1987-1989 yılları arasında devlet bakanlığı yaptı. 1989-1991 yıllarında ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görev aldı. 1991’de yeniden Malatya milletvekili seçildi. ANAP’ın 30 Kasım 1992 yılındaki olağanüstü kongresinden sonra partisinden istifa etti. 7 Ekim 1993 yılında ‘Yeni Parti’ (YP) adıyla bir parti kurdu.

Bu partinin genel başkanlığını yürütürken beyninde meydana gelen rahatsızlık sonucu ABD’de bir süre tedavi gören Özal, daha sonra YP ile ağabeyi Korkut Özal’ın partisi DP’nin birleşmesinin ardından siyaseti bıraktı. 9 Ocak 2001’de Yusuf Bozkurt Özal, kansere yenik düşerek hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir