Yaşar Karayel Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Türk siyaset sahnesinin önemli isimlerinden biri olan Yaşar Karayel'in hayatı ve kariyeri, ülkenin siyasi ve sosyal dokusuna önemli katkılarda bulunmuştur. İşte, Alakuşak, Tomarza, Kayseri'de 1 Mart 1950 tarihinde doğan Karayel'in biyografisi:

Kişisel Bilgiler:

Doğum Tarihi: 1 Mart 1950
Doğum Yeri: Alakuşak, Kayseri
Yaş: 74 yaşında
Ebeveynleri: Ömer Karayel (babası), Şerife Karayel (annesi)
Eğitim: Marmara Üniversitesi
Meslek: Siyasetçi
Partisi: Adalet ve Kalkınma Partisi

Erken Yaşamı ve Eğitimi:

Yaşar Karayel, 1 Mart 1950 tarihinde Kayseri’nin Tomarza ilçesine bağlı Alakuşak köyünde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Tomarza’da tamamladıktan sonra Kayseri Lisesi’ne yatılı olarak girdi. Üniversite eğitimi için İstanbul’a taşınan Karayel, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu.

Siyasi Kariyeri:

Siyasete öğrencilik yıllarında Milli Türk Talebe Birliği ve Milli Gençlik Dergisi’nde yöneticilik yaparak adım atan Karayel, Fatih Belediye Meclisi Üyeliği ve Başkanvekilliği görevlerinde bulundu. 1983 yılında Kültür Bakanlığı İstanbul İl Kültür Müdürü olarak atandı. Daha sonra sırasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı, Başbakan Başmüşaviri ve Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) Kayseri milletvekili seçilen Karayel, 2007 ve 2011 yıllarında da tekrar seçilerek 23., 24. ve 25. Dönem’de Kayseri’yi temsil etti. AK Parti MKYK Üyesi olan Karayel, halen bu görevini sürdürmektedir.

Sivil Toplum Faaliyetleri:

Siyasetin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da aktif rol alan Karayel, Birlik Vakfı Kurucular Kurulu ve Mütevelli Heyeti Üyeliği, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Üyeliği, Kızılay Derneği Genel Merkez Denetim Kurulu Başkanlığı ve Kayseri Tomarzalılar Vakfı Kurucu Başkanlığı gibi görevlerde bulundu.

Kişisel Hayatı:

İlgili Makaleler

Evli ve üç çocuk babası olan Yaşar Karayel, halen aktif olarak siyaset ve sivil toplum kuruluşlarında hizmet vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir