Yalçın Çetinkaya Kimdir Biyografisi Hayatı

Yalçın Çetinkaya Hayatı Yalçın Çetinkaya Kimdir Biyografisi

Yalçın Çetinkaya ( 1960) 1960 yılında doğdu. Müziğe 10 yaşında başladı. İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nı bitirdi. Burada, Türk Müziği’nin yanında Batı Müziği; enstrüman olarak da Kanun; Konservatuar dışında Raffi Arslanyan’dan Klasik Gitar eğitimi aldı. Süleyman Erguner’den kısa bir süre Ney dersleri aldı.

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İslam Felsefesi alanında yüksek lisans yaptı. Prof. Dr. Mustafa Tahralı ve Prof. Dr. Bekir Karlıga’nın danışmanlığında hazırladığı yüksek lisans tezi “İhvan-ı Safa’da Müzik Düşüncesi”, İnsan Yayınları tarafından yayınlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi müzik bölümünde bir süre araştırma görevlisi olarak çalıştı.

İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sanatta Yeterlik/Doktora yaptı. Bu süre içinde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Prof. Ahmet Yürür ile “Gelekensel Müzikler-Hint Müziği”, yine aynı üniversitenin sosyoloji bölümünde Prof. Dr. Ömer Naci Soykan ile Sanat Sosyolojisi çalıştı. Merhum Bekir Sıdkı Sezgin’in “Dini Musiki”alanında öğrencisi oldu. “Mevlevilikte Müzik Felsefesi” başlıklı Sanatta Yeterlik/doktora tezi hazırladı.

Gazetecilik ve dergiciliğin yanı sıra, uzun yıllar reklam metin ve senaryo yazarlığı yaptı. “Reklamcılık ve Manipülasyon” adlı kitabı, Ağaç Yayıncılık tarafından yayınlandı. Yeni Ufuk, Aksiyon, İzlenim, Zaman, Yeni Şafak gibi yayın organlarında müzik yazıları yazdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.